WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Zorunlu Trafik Sigortasına Üst Limit
Yazar: - 20 Nisan 2017
761
0

Vatandaşların uzun süredir dert yandığı zorunlu trafik sigortasındaki pahalı fiyatlar, son zamanda alınan kararlar ile çok olmasa da nispeten fiyatlar azalacak. Geçtiğimiz hafta başında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamalarıyla zorunlu trafik sigortasındaki “yüksek fiyat” uygulamasına gidileceğini öğrenilmişti. Hazine Müsteşarlığı tarafından 19 Nisan Çarşamba günü yayımlanan “Kara yolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Primlerine İlişkin Genelgesi” ile yüksel fiyat uygulamasına resmi olarak başlamış oldu.

Hazine Müşteşarlığı tarafından yayımlanan genelge’ye göre; sigorta şirketleri tarafından her bir araç türü bazında “4. basamak” için belirlenecek prim tutarı genelgeyle belirlenen fiyatların üzerine çıkamayacak. Kara yolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Primlerine İlişkin Genelgesi uyarınca otomobilde üst limit 807 lira, taksilerde üst limit 2 bin 89 lira ve motosiklette üst limit 329 lira olarak tayin edildi. Bahse konu azami prim tutarları, bu yılın mayıs ayından itibaren aylık bazda bir önceki ayın üst limit prim tutarları üzerinden yüzde 1 dolayında zamlanacak.

İllere Özel Trafik Sigortası Primi!

Genelge kapsamında Türkiye genelinde 8 il grubu belirlendi. Buna göre; İstanbul için yüzde 6 artırım, Muğla için yüzde 5 indirim olanağı getirildi. Bununla birlikte; İzmir, Erzurum, Yalova, Kayseri gibi kentlerde herhangi bir artırım ya da indirim uygulanmayacak. Genelge kapsamında sigorta şirketleri tarafından uygulanacak aracı komisyon oranı en az yüzde 10 olacak. Kara yolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Primlerine İlişkin Genelgesi’nin yayımlanmasının akabinde; mevcut sözleşmeler ise iptal edilemeyecek. 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu genelgeden önce düzenlenmiş olan zorunlu trafik sigortası poliçeleri genelgede belirtilen hususlar haricinde iptal edilemeyecek. Vatandaşın indirimli yeni fiyatlardan yararlanabilmesi için sözleşmesinin tamamlanmasını beklemesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ