WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Taşıt kredisini ödeyemezsek ne olur?
Yazar: - 16 Şubat 2018
342
0

Günümüz şartlarında ekonomik olarak sabit bir geliri olan vatandaşlar dahi zaman içerisinde yaşanan ekonomik ve sağlık sorunları gibi nedenler dolayısı ile kredilerini ödeyemiyorlar. Ödenemeyen krediler hem bankalar adına, hem kredi çeken vatandaş adına büyük bir sorunu doğurduğu gibi ortaya çıkan tablo ise genellikle acı oluyor. Bir bankadan aldığınız ”Taşıt kredisini ödeyemezsek ne olur?” sorusunu soruyorsanız bu aşamada daha henüz zamanınız var demektir. Eğer kredi borcunuzu 1 ay ödeme yapamayacaksanız bu size faiz ve kötü bir finansal geçmiş dışında herhangi bir zarar vermeyecek. 1. ayın sonunda kredi ödenmediyse 2. ay taksit tutarı dönemi gelecektir. 2. ay taksit ödemesi yapılmaz ise burada banka ile sizin aranızda büyük problemler başlayacaktır.

Eğer taşıt kredinizi ödeyemiyor iseniz ve bir süre boyunca krediyi ödeme yapamayacak iseniz bankanız ile görüşüp, yeniden yapılandırma veya erteleme isteyebilirsiniz. Birçok banka erteleme işlemine 1 ay dışında sıcak bakmazken, bazı bankalar kredinin 3 aya kadar ertelenmesini belirli bir faiz işleyerek müşterinin durumuna göre erteleme şansına sahip olabiliyorlar.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur 3. Ay?

Eğer taşıt kredisi taksidinizi 2. ay sonunda ödemi iseniz banka tarafından size 2 aylık borcun ödenmesi adına noterden ihtarname gönderilir. Bu ihtarname süreci içerisinde 2 aylık taksit borcunu öderseniz herhangi bir şekilde sorun olmayacaktır. Ancak eğer ödeme yapılmaz ise banka size 3. ayın sonunda 3. taksit gününün gelmesi ile birlikte tekrar noter aracılığıyla ihtarname gönderecek ve bu sefer tüm taşıt kredisi borcunun tamamının ödenmesi gerektiğini bildirecektir. 

Eğer bu sefer yine aynı şekilde borç ödenmez ise araç için haciz işlemleri banka yetkilisi tarafından başlatılacak ve araç elinizden alınarak haciz adı altında satışa sunularak borcun kapatılması işlemi sağlanacaktır. Ancak eğer yine aracın satış fiyatı kredi tutarının tamamını bitirememesi durumunda yine banka tarafından sizden kalan borcun ödenmesi istenecek ve bu borcun en kısa süre içerisinde bankaya yatırılması talep edilecektir. Ancak bu sorun 1000/1 oranında rastlanan bir sorun olduğu ve banka aracın fiyatına ve kredi durumuna göre satış yapacağı için aracın satış işlemi ile birlikte bankaya olan tüm borcunuz kapatılmış olacaktır. Tabii bu sırada elinizde olan kayıtlı malınız aracınızdan olacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ