WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
SGK 4A,4B,4C nedir?
Yazar: - 09 Nisan 2019
572
0

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli aylıklarını 3 farklı türde ödüyor ve bunu öderken her emekli aylığından farklı kalemler üzerinden kesintiler yapılıyor. 3 farklı emekli olması nedeni ile emekli vatandaşlar bazen bağ-kur emeklisi, SSK emeklisi ve devlet memuru emeklisi olan emeklilerin hangi sınıfa bağlı olduklarını merak edebiliyorlar.

4A devletin normal işçi statüsünde veya büyük bir şirkette çalışanlara yapılan herkes için uygun olan emekli aylığını gelecekte bu prim üzerinden alacak olanlara verilen bir haktır. 4A stajyerler dahil olmak üzere herkes için uygun olmakla birlikte çiftçiler için 4B vardır.

4B sadece Bağ-Kur olarak geçer ve çiftçiler gibi tarım alanlarında çalışan, eskiden bazı tarım ürünleri fabrikasında çalışanlar için uygun olan prim türüydü.

4C ise bugün dahil geçerli olan devlet memuru statüsünde olan herkesin sahip olduğu prim türüdür. Devlet hastanesinde çalışan bir hemşire, doktor, devlet bünyesinde çalışan neredeyse herkes 4C primi olarak sigortası işletilir. 4C devlet dışında hiç kimse tarafından yapılamaz ve prim ödemeleri yatırılamaz. 4A’da ise yatırılması mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ