WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Ölen kişinin kredi borcu kime kalır?
Yazar: - 03 Şubat 2018
315
0

Bankalar son yıllarda eski yıllara nazaran 75 yaş üzerine kredi vermeyi bırakmış durumda olmalarına rağmen erken yaşlarda vefat durumları da beklenmedik bir durum olsa da günümüzde yaşanabiliyor. Ölen kişinin ardından yakınları özellikle 1. derece yakınları ”Ölen kişinin kredi borcu kime kalır?” sorusunu sorarken, kişinin bununla ilgili banka ile hareket ederek tedbir almaması durumunda ortaya çok büyük zorluklar çıkabiliyor.

Ölen kişinin kredi borcu ile ilgili kredi çekerken yapılacak olan hayat kredisi başrolü oynamaktadır. Eğer kredi çeken yakınınız veya herhangi birisi kendisine kredi çekme aşamasında banka tarafından hayat sigortası yapılmasını istediyse veya banka tarafından zorunlu olarak hayat kredisi yapıldıysa kişinin ölmesi durumunda bu borç otomatik olarak silinecek ve herhangi bir şekilde ölen kişinin yakınları ödeme yapmak zorunda kalmayacaktır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin kredi borcu ile ilgili olarak yapılacak olan işlemler genelde banka tarafından hayat sigortası şirketi ile kendi bünyelerinde halledilmektedir. Kişinin vefatının ardından eğer ki kredi borcunun bir kısmı ödendiyse bu ödenen tutar vefat eden kişinin yakınlarına geri ödenmektedir.

Kişinin kredi borcunun bitmesinin ardından vefat durumu olması durumunda yakınlarına herhangi bir ödeme yapılmayacak olduğu gibi kişi kredi borcunun ödediği kısmı kadarı yakınlarına direkt eşit pay olarak noter aracılığı ile yapılacak işlemler veya banka aracılığıyla yapılacak olan işlemlerin ardından yapılacaktır..

Bankaya kişinin vefat ettiği en kısa süre içerisinde yakınları tarafından bildirilmesi işlemlerin daha kısa sürede halledilmesini sağlayabileceği gibi bir takım işlemler dolayısı ile kişinin yakınlarına ödemeler 1 ay içerisinde yapılabilir.

Eğer kişinin hayat sigortası bulunmuyor ise yakınları borcu ödemek zorunda kalacak olduğu gibi reddi miras yapılarak borçlardan kurtulunabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ