WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Nasıl Tasarruf Edilir?
Yazar: - 16 Temmuz 2018
848
0

Türkiye’de tasarruf yapabilen vatandaş sayısı son derece az olduğu üzere vatandaşlar ekonomik olarak iyi olmayan bir ekonomide çalışmaları ve buna göre para almalarından dolayı maalesef tam anlamı ile yatırım yapamıyor ve sürekli olarak kredilere muhtaç olarak yaşayabiliyorlar. Ama düzenli bir ev ekonomisi ve tasarruf ile birlikte her zaman daha fazla maddi gelire sahip olabilir ve bu geliri daha fazla katlama şansına sizlerde sahip olabilirsiniz.

Nasıl tasarruf yapabilirim? Diye sormayı bırakıp, ”ben artık tasarruf yapacağım” diyerek işe koyulabilirsiniz. Eğer ki tasarruf yapmayı sürekli erteler iseniz bu yolun sonu hiçbir zaman olmayacaktır ve sürekli olarak aslında gereksiz olan ama gerekli gibi görünen kendi isteklerinize yüksek miktarlarda para harcamış olabileceksiniz.

Durum bu olunca dikkatli harcamalar yapmak ve tasarruf etmek için kendinize hemen şimdiden bir yol haritası çizmeye başlamak bu konuda en etkili sonuçları almanızda etkili ve faydalı olacaktır.

Ev Tasarrufu İle Başlamaya Ne Dersiniz?

Önce tasarruf yapmaya evden başlamak gerekir. Ev tasarrufun başkenti olarak anılır ve bu şekilde başkentten başlamak her zaman işlerin daha çabuk diğer şehirlere hali ile sizin yaşam tarzınıza yansıması daha kısa sürede etkili olacaktır. Ev tasarrufunu nasıl yapabilirim? Evde tasarruf yapmanın birçok yolu mevcuttur, bu yollardan tek tek bahseceğiz.

Evde tasarruf nasıl olur? Sorusunun birinci yanıtı her zaman olduğu üzere elektrik tüketiminden yana olacaktır. Eğer evinizde sarı ampuller kullanıyorsanız veya floresan kullanıyorsanız bu ürünler oturduğunuz odaları aydınlatmak için saatlerce yandıklarından ve fazla enerji tükettiklerinden dolayı bu ürünleri beyaz ve veya sarı ama enerji tasarruflu olan ampuller ile değiştirerek işe başlamalısınız.

İkinci adım ev enerjisi konusunda elektrik faturasını 20 TL bile düşürecek olsa kombi su sıcaklığı ayarını yaz aylarında 60 derecede değil daha kısık derece tercihen 45 50 derece tutmak ve belki de daha sıcak derecede tutmak kombinin tüketecek olduğu enerjiyi azaltacaktır ve bu oran 20 TL ve üzerinde daha fazla tasarruf etmenizde yarar sağlayacak basit ve etkili bir tasarruf önlemi olacaktır.

Hemen üçüncü enerji aşamasında ise evinizde kullandığınız elektrikli su ısıtıcıları, tost makineleri ve milkshake makinelerinin sürekli olarak enerji tasarrufu yapmasını sağlamak için her zaman enerji tasarruflu ürünleri tercih etmeli, ucuz diye kalitesiz ve çalıştırıldığı andan itibaren yüksek enerji tüketen ürünlerden tamamen uzak durmalısınız.

Evde Tasarruf 2: Su

Tasarruf ve geleceğimizi korumak adına alınması gereken bir önlemde su yönünde olacaktır. Artık Türkiye’de birçok şehirde su paraları yüksek geldiğinden dolayı eskisi kadar temiz su boş yere kullanılmamaya başlasa bile bu oran yine hala çok yüksektir ve gereksiz yere su tüketimi hem tasarruf konusunda sorunlara sebep olmakla birlikte hemde gelecekte dünyanın susuz kalmasına sebep olacaktır.

ABD, Almanya ve Fransa benzeri gelişmiş ülkelerde evlerde su kullanımı Türkiye’ye oranla daha düzenli olmakla birlikte bu ülkelerde su paraları çok düşük olmasına rağmen araç yıkama konusunda ve benzeri konularda asla ev suyu kullanılmamakta, direkt olarak araç yıkama yerlerinde veya yeraltı suyu kullanılmaktadır.

Evde akıtan musluklarınız var ise bunları tamir ettirerek tasarruf edebilir ve diş fırçalarken, banyoya girmeden sıcak su akarken altına bir kova benzeri bir su dolacak bidon koymanız o suyun boşa akmasını engelleyecek ve ortalama her bir bidonda 0.50 kuruş civarında tasarruf etmiş olacaksınız. Bu temiz suyu ister tuvalet, ister banyoda, isterseniz balkon yıkarken kullanarak daha fazla tasarruf elde etmiş olabilirsiniz.

Kişisel Tasarruf

Evde tasarruftan daha fazla gündem maddesi kişisel tasarruf konusunda olmaktadır. Günümüz teknoloji çağında artık internet alışverişi yapmayan  bilgili insan yok diyebiliriz. İnternette her indirimli ürünü satın almak yerine sadece size gerçekten lazım olan bir ürünü almak ve stoklu alım yapmak yerine direkt olarak ihtiyaç olduğu kadarını almak tasarruf etmenize ve paranızın elinizde kalmasına katkı sunacak olan büyük bir etkendir.

Örneğin bir kazak alacaksınız ama 2 rengini beğendiyseniz bu kazağın sadece en beğendiğiniz rengini almanız tasarruf etmenizi sağlayacak temel etkenlerden bir tanesi olacaktır. Eğer 2 tanesini alırsanız zaten bir süre sonra eskiyecek olduğundan dolayı ve modeli geçeceğinden fiyatı zaten düşecek olduğundan ötürü 2 tane aynı anda almaya pek fazla ihtiyacınız olmayacaktır.

Parfüm konusunda ve uçucu, geçici ürünleri satın almak konusunda da dikkatli hareket etmekte fayda vardır. Günlük olarak kullandığınız erkek veya kadın her iki cinsiyet içinde herhangi bir sıradan ama kanserojen olmamak için düzgün bir parfüm tercih etmeniz yeterli olacaktır. Ekstra pahalı olması veya çok daha güzel kokuyor diye aynı markanın veya farklı markanın parfümlerine binlerce lira ödemek size tasarruf konusunda birçok kayıplar yaşatır ve bu kayıplar oldukça fazla ekonomik anlamda daha sonrasında sizi etkileyebilecek ve pişman edebilecek sonuçlar doğurabilir.

Gereksiz olarak telefon ve internet paketleri çağ sorunlarından sadece bir tanesi olmakla birlikte, bu konuda da kendiniz tasarruf edebilirsiniz. Dışarıda aşırı derece video izliyor iseniz evde Wifi ağı üzerinden videoları indirebilir ve bu videoları daha sonra çevrimdışı olarak dışarıda izleyebilirsiniz. Bu sayede evde internet hizmetinizi tam anlamı ile kullanmış olacak olmanızın yanında mobil veri tüketiminiz eğer 20 GB ise 10 GB’a düşecek bu durumda paket düşüşü yaparak %50 oranında daha fazla kar elde edebileceksiniz. Cep telefonu dakika ve SMS paketleri konusunda da faturalı hat sahibi iseniz bu konuda gereksiz dakika ve SMS paketleri yerine size yetecek pakete gereksiz arama ve SMS göndermekten kaçınarak elde edebilirsiniz.

Dışarıda Gezmek ve Yemek

Her insanın ve özellikle genç ve orta yaşlı erkekler başta olmak üzere her insan gezmek ve dışarıda yemek yemek konusunda zaman zaman kendisine zaman ve para ayırmalıdır. Ama her gün dışarıdan yemek yemek fazlası ile tasarruf sorunlarını beraberinde getirecek olduğundan dolayı sadece haftada 2 gün veya 1 gün dışarıdan yemek söylemek veya dışarıda bir yerde yemek yemek sizin adınıza daha fazla etkili bir tasarruf yöntemi olacaktır.

Dışarıda yemek yerken özel günler dışında normal mekanları tercih etmek ve adını almış ama pek pahalı olmayan restoranları tercih etmek bir aylık mutfak masraflarınızı çıkarmanızda etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir.

En fazla gider son yıllarda dışarıda gezmek ile birlikte beraberinde gelir. Bir ay boyunca 3.000 TL maaş için çalışıp bu paradan tasarruf yapmak yerine bir gecede 1000 TL harcayan vatandaşların olduğu bu ortamda sizlere sunulan en iyi hizmet dahi olsa dışarıda çok pahalı mekanlar ve gece klübü benzeri yerlere gitmekten kaçınmanız paranızın cebinizde kalmasında etkili olur. Eğer ki tek gecede 1.000 TL harcamak yerine bu parayı daha kaliteli ama adı fazla bilinmeyen mekanlarda harcarsanız hem daha fazla para tasarruf yapmış olur, hem ay içerisinde sadece 1 kere değil, birkaç kez farklı mekanlara gitmenize yetecek kadar paraya sahip olabilirsiniz.

Bu önerilere dikkatlice uygulamak ve kendinize tasarruf yapmak için en uygun önerileri hemen en kısa sürede başlatmak sizin adınıza bir süre sonra otomobil alabilecek kadar dahi para biriktirme şansı sunabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ