WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredisi Olan Kişi İkinci Kredi Çekebilir Mi?
Yazar: - 18 Ocak 2018
287
0

Günümüzde insanların arka arkaya kredi çekmek zorunda kaldıkları bir gerçektir. Kişilerin kredi borcu varken ikinci kredi çekmek için talepte bulunmalarına sık rastlanmaktadır.

Kredi Borcu Varken Yeni Kredi Çekilebilir mi?

Birçok insan ihtiyaçlarını giderebilmek için bankalardan kredi çekme yoluna gitmektedir. Kredi ödemeleri devam ederken oluşan yeni ihtiyaçlar insanları ikinci bir kredi çekmek zorunda bırakabilir. Çoğu insan da kredi borcu varken bir kredi daha çekip çekemeyeceği konusunda tereddütler yaşar. Bankalar bazı noktalara dikkat ederek kredi borcu olanlara tekrar kredi vermektedir.

İkinci Kredi İçin Hangi Özellikler Aranır?

Kişilerin kredi borcu varken bir kredi daha çekmek istediklerinde bu konuda kararı banka verir. Eğer kişinin kredi notu iyiyse, ilk kredinin ödemeleri düzgün yapılmışsa ve icra durumu oluşmamışsa banka ikinci krediyi vermeye karar verebilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi çekme taleplerinde bankalardan olumlu yanıt almak için kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notu müşterilerin yaptıkları düzgün ödemelerle belirlenir. Bu ödemeler sadece çekilen kredi ödemeleri olarak düşünülmemelidir. Kişilerin kullandığı bütün kredi kartı ödemelerinin de gününde yapılıp yapılmadığına bakılır. Kredi kartı ödemelerinde gecikmelerin olması kredi notunun düşmesine neden olur. Düzenli ödeme yapmayanlar kara listeye alınır. Merkez Bankası tarafından kara listeye alınanların kredi alma şansları yoktur.

ikinci krediyi çekmek

İkinci Kredi Talebinde Bankalar Nelere Dikkat Eder?

Aslında kişiler ikinci krediyi almayı başarabilirlerse çok daha uygun faiz oranları ile kredi alma imkanı bulurlar. Genellikle ikinci krediler ilk kredinin üzerine eklenir ve aynı faiz oranıyla devam eder. Bankalar kredi verme konusunda oldukça hassas davranırlar. Kredi taleplerinde dikkat ettikleri belli başlı noktalar vardır.

Sonuç

Önce kişinin gelirini belgeleyebilmesi beklenir. Belgelenen gelirin ödemeleri karşılayacak güçte olup olmadığına bakılır. Kredi talebinde bulunan kişinin üzerinde ipotek varsa ikinci kredi çekmesi kolay olmaz. Kişiler krediyle ev ya da araba aldıklarında bunlar üzerlerinde ipotek olarak gözükür. İkinci bir kredi alabilmek için, ipotekli krediler belli bir sürenin altına inmiş olmalıdır. Kredi talep eden kişinin kredi geçmişi, ödemelerinin düzeni ve kredi notu da bankaların kredi vermek için dikkat ettikleri noktalardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ