WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma
Yazar: - 24 Mart 2017
588
0

Ev sahibi olmak için alınan kredilerde bankalar satın alınacak evin üzerine ipotek koyarlar. İpoteğin nedeni ev kredisinin ödemeleri bitmeden tüketici ile banka arasında yaşanan bir anlaşmazlık ya da tüketicinin kredilerini herhangi bir sebeple ödeyememesidir.

Buradan da anlaşılacağı üzere ipoteği devam eden ev bir nevi bankaya aittir; ödemelerinizi yapamazsanız banka evinizi borcunuza karşılık sizden alabilir. Bu nedenle ev kredisi aldığınız zaman ödemelerinizi düzenli olarak yapmanızı öneririz.

Bu yazımızda ipoteğin nedenlerini, ipotek sürecini ve kredisi biten evin ipoteğini kaldırma konularını sizlerle paylaşacağız.

İpotek

Ev kredilerinin taksit sayısı ve taksit miktarı çok fazladır. Uzun yıllar süren bu krediler bankaları kendilerini garantiye almaya itmektedir Bankanın ihtiyaç duyduğu bu teminat çoğu zaman satın aldığınız evdir.

İpotek yaptırırken size önemli bir tavsiyemiz olacak. Sözleşmenizi dikkatlice okuyarak danışmanınıza sorun. Çünkü bankalar sözleşmeye, ‘ipotek fek yazısı ücreti tüketici tarafından ödenecektir’ maddesini eklerler ve bu da ipoteği kaldırma ücreti ödemenizi gerektirir.

Peki, ev kredisi alırken koyulan bu ipotek ne zaman kalkar ve ipotek kaldırmak için ne yapılması gerekir gibi merak edilenleri birlikte inceleyelim.

İpotek Nasıl Kaldırılır?

Ev kredinizi ödemeyi bitirdiyseniz bankanıza başvurmanız ve ödemenizin bittiğini belirtmeniz gerekmektedir.

Başvurunuzun ardından banka size ipoteğin fes edilmesi olarak adlandırılan bir belge verecektir. Noter onaylı ipotek fek yazısını tapuya yapacağınız başvuruya götürdüğünüz zaman banka ipoteği tamamen kaldırılır. Tapuda yapılan işlemlerin ardından artık eviniz tamamen size ait demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ