WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredimi İptal Ettirmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?
Yazar: - 28 Ocak 2018
319
0

Kredi iptalleri son yıllarda birçok vatandaşın merak ettiği konular arasında yer alıyor. Türk bankacılık sisteminin yasal olarak sunma zorunluluğu içerisinde olduğu ”kredi iptali” ile ilgili olarak müşterinin 14 gün içerisinde istemesi durumunda kredisini iptal etmesine hak tanıması gerekiyor. Kredi kartı ve kredi iptali arasında çok farklılıklar olduğu gibi kredi iptal işlemi sadece kredi onaylandığı günden itibaren 14 gün içerisinde yapılması gerekiyor ve kredinin hiçbir şekilde harcanmamış ve eksiksiz olarak hesapta bulunuyor olması gerekiyor. Eğer ki harcama yapıldıysa bankadan bankaya değişecek şekilde 14 gün içerisinde bu ücretin geri yatırılması ile birlikte kredi iptali mümkün olabiliyor.

Kredi İptali Başvurusu

Kredi iptali için bankaya yapılacak olan başvuru sonucunda kredinizin iptal edilmesini istediğinizi belirtmeniz, bunun hemen ardından kredi iptal işleminin yapılması için yasal belgeleri imzalamanız gerekmektedir. Banka kredi iptali için size soracak olduğu neden sonrasında kredinizin iptalini mevcut durumunuza göre yapabileceği gibi müşteri temsilcisinin kredinizi iptal edememe durumunun da 14 günden uzun süreler veya konut/taşıt kredisinde mümkün olduğunu bilmeniz gerekir.

Konut ve taşıt kredisinin iptali gibi bir durum söz konusu olmazken erken kapatma adı altında sadece 1 aylık faizi ödeyerek kredinizi iptal ettirebilir, bu sayede kredi ek masraflarından da kurtulmuş olursunuz.

Yine kredi çekmek istediğiniz zaman yapmış olduğunuz bu iptal işlemi banka tarafından göz önünde bulundurulabilecek olduğu gibi kredi iptal işlemleri herhangi bir şekilde banka/finans sicilinize kötü olarak işlenmesi mümkün olmayacaktır. Yine de kredi çekmeden önce dikkatli davranmak lehinize bir durum olarak karşısına çıkacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ