WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredi Notu Sorgulama
Yazar: - 25 Mart 2017
503
0

Kredi notu hepimizin sıkça duyduğu bir terim haline geldi. Bankalara kredi başvurunda bulunduğumuz zaman ilk olarak karşımıza çıkan kredi notu, bankalardan kredi alıp alamama konusunda ön koşuldur.

Peki, bu çok önemli olan kredi notu nedir, kredi notu nasıl sorgulanır ve kredi notu nasıl yükseltilir, gelin birlikte inceleyelim.

Kredi Notu

Kredi notu belirli aralıktaki sayısal değerlerdir. Bu değerler pek çok bileşen göz önünde bulundurularak hazırlanır. Kredi notu hesaplanırken bankalarla ve finans kuruluşları ile daha önce kullanmış olduğunuz ürünler, ödemeleriniz gibi konular göz önünde bulundurulur. Örneğin daha önce bir bankadan kredi kullanmış ya da kredi kullanmışsanız kredi notu hesaplanırken bunları ödeme düzeniniz göz önünde bulundurulur.

Daha önceki kredi veya kredi kartı kullanırken borçlarınızı düzenli ödediyseniz kredi notunuz yüksek; takibe düşmüş ya da ödenmemiş borçlarınız varsa kredi notunuz düşük olacaktır.

Kredi notunuz 1500’ün altındaysa bankalar için risk oluşturduğunuz için kredi almanız çok zor, hatta 500’ün altındaysa imkansız olacaktır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu öğrenmek için pek çok güvenilir kredi notu sorgulama sitesi ve uygulaması vardır. Bankanızın internet şubesi aracılığıyla veya operatörünüz tarafından sağlanan SMS hizmetleri ile de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Eğer kredi notunuz düşükse bir an önce mevcut borçlarınızı ödemelisiniz. Bankadan alacağınız bir kredi kartı ve benzeri ürünü kullanarak düzenli ödemeler yapmalı, hatta faturalarınız için kredi almak istediğiniz bankaya otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Kredi notunuz zamanla yükselecek ve siz de bir süre sonra kredi alabileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ