WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredi Kartları Aidatı Nasıl Geri Alınır?
Yazar: - 23 Ocak 2018
265
0

Kredi kartı kullanımı ülkemizde oldukça yaygındır. Hatta birçok kişi birden fazla kredi kartı kullanmaktadır. Hesap işletim ücreti, dosya masrafı gibi süreçlerden kaynaklı olarak kredi kartı aidatları bankalar tarafından talep edilmektedir. Kısaca kredi kartı hizmetimi kullanıyorsanız bana ekstra ücret ödemeniz gerekir mantığı ile çalışmaktadır. Son zamanlarda bazı bankaların kredi kartı aidatı almama konusunda çalışmaları olsa da henüz sonuçlanmış değildir.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Bir önceki paragrafımızda belirtiğimiz gibi bankaların kredi kartlarını kullandığınız için hizmetten yararlanmak adına bankanın sizden talep ettiği kart ücreti olarak bilinir. Bankaların genelini ele aldığımız zaman 3 Milyar TL gibi yüksek rakamlar aidat ücreti olarak toplanmaktadır. Kredi kartı ücretleri kartın cinsine veya bankanın inisiyatifine göre değişiklik göstermektedir.

Kredi Kartı Aidatı Ödemek Zorunlu mu?

Kredi kartı alırken sözleşmelere imza atıyor olmanız bankanın ürününü kullanıyorum kart aidatı ödemek istiyorum ibaresini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Bankalar halihazırda hala kart aidatı alsa da Yargıtay tarafından çıkarılan yasaya göre 10 sene öncesine kadar kart kullanıcıları bu ödedikleri kart aidatlarını geri alabilmektedir. Ancak kredi kartı aidatı nasıl geri alınır gibi sorulara cevap arayan bilinçsiz birçok kart kullanıcısı da bulunmaktadır.

kredi kartları aidat geri alma

Kredi Kartı Aidatını Geriye Dönük Nasıl Alabilirsiniz?

Bu süreç aslında üç şekilde olmaktadır. İlk olanını şu şekilde talep edebilirsiniz. İlgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak geçmişten bugüne kadar kredi kartı aidat ödemelerimin tarafıma iade edilmesini istiyorum demeniz durumunda banka ilk olarak iyi bir niyet göstermeyecektir. Ancak tarafıma iade edilmez ise kredi kartımı kapattırmak istiyorum demeniz durumunda sizi kaybetmemek için kredi kartı aidat iadesi alabilirsiniz.

İkinci Yöntem

Banka talebinize karşı iyi niyet göstermeyip kredi kartınız için alınan aidatların ödemesini red ediyor ise; İlgili bankaya kredi kartı aidat ödemelerinin tarafıma iade edilmesini talep ediyorum şeklinde itiraz dilekçesi göndermeniz durumu çözebilir. Ancak mevcutta kredi kartı ödemeniz bulunuyorsa ya da ödemelerinizde gecikmeler yaşanmış ise bu durum karşısında da red cevabı alabilirsiniz.

Üçüncü Yöntem

İlk iki yöntemi denediiz ve başarılı bir sonuç alamadım diyenlerdenseniz bulunduğunuz ilçedeki en yakın Tüketici Hakem Heyeti’ne giderek bankayı şikayet edebilirsiniz. Çok basit bir şekilde Hakem Heyeti yetkilisi tarafından size verilen formu doldurmanız durumunda şikayet işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mutlak suretle olumlu olacak bu sonuç için ortalama 30 – 45 gün gibi bir süre beklemeniz gerekebilir. Bu sayede kredi kartları aidat geri ödemesi nasıl alınır şeklinde sorularınızı aşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ