WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredi Kartının Asgari Ödemesini Yapmak Faiz İşlemini Durdurur mu?
Yazar: - 21 Ocak 2018
247
0

Kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiren durumlar arasında asgari yani minimum ödeme tutarının ödenmesi işlemi her bankanın uyguladığı bir sistemdir. Örneğin; 800 TL toplam borcu olan bir kişinin ekstresinde asgari ödeme tutarı belirlenerek kişi eğer maddi açıdan zorluk çekiyorsa banka tarafından asgari tutarının ödenmesi talep edilir. Toplam ekstre borcu 800 TL olan bir kişi faizler, masraflar, harcamalar vs. göz önünde bulundurularak ortalama asgari tutar belirlenmesidir. Bu rakam toplam 800 şeklinde değil de daha azami miktar olarak belirlenir.

Asgari Ödeme Yaparsam Faiz Durur mu?

Kredi kartının asgari ödeme tutarı kartı kullanan kişiyi ne kadar rahatlatsa da ne yazık ki faiz işlemesinin durması anlamına gelmez.

Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Kartın toplam borcu üzerinden faiz işletilme süreci devam eder. Bu tutar sizin toplam borcunuzun oranına göre belirlenir.

kredi kartı faiz uygulaması

Asgari Ödeme Mantığı Nedir?

Bilindiği üzere bankalar belli bir havuzda müşterilerin sicili tutarlar. Bu KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) olarak adlandırılır. Kredi kartının asgari ödemesini yaparsam faiz işlemi durur mu sorusuna cevap veren bir konudur. Eğer asgari tutarı öderseniz ödemiş olduğunuz miktarın faizini durdurmuş olursunuz. Toplam borcunuz üzerinden faiz işlemeye devam eder. Asgari tutarın ödenmesindeki diğer avantajınız ise kredi notunuzun düşmesini engellemesidir.

Kredi Kartı Faizinden Nasıl Kurtulursunuz?

Kredi kartı alırken size ayın hangi haftasında ödeme yapabileceğiniz sorulur. Sizin verdiğiniz bilgilere göre banka ekstre tarihi belirler. Bu gelen ekstre detaylarında asgari ödeme ve o an ki borcunuzun tamamı yansıtılır. Kredi kartı faizi ödememek istemiyorum diyorsanız ekstre borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir.

Kredi Kartının Asgarisini Ödersem Kredi Notum Düşer mi?

Tarafınıza gelen ekstre içerisinde toplam borç ve minimum asgari ödeme tutarları tarafınıza belgelenir. Tüm dökümü ile tarafınıza ulaşan kredi kartı ekstresi içerisinden asgari tutarı ödemeniz kredi notunu düşürmez. Bu mantıkla KKB sorgulamasında olumsuz sonuçlar almamak adına mutlaka en azından asgari tutarın ödenmesini tavsiye etmekteyiz. Borcun tamamını ödemeniz durumunda ise kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ