WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredi Kartı Dönem Borcu Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?
Yazar: - 21 Ocak 2018
473
0

Ülkemizde neredeyse 18 yaşını dolduran tüm kişiler de kredi kartı kullanımı mutlaka olmaktadır. Bazı insanlar kullanmak istemeseler de bazı dönemlerde bu kredi kartlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Her bankanın kendine özel olarak biçimlendirdiği ya da limitlendirildiği kredi kartı borcu ödenmezse kaç gün sonra icralık olur sorusunu cevaplandırmak isteriz.

Kredi Kartı Nedir?

Bankacılık sektöründe hizmet veren tüm kuruluşların neredeyse tamamının müşterilerine sunduğu hizmetlerden birisidir. Genelde taksitli alışveriş için tercih edilen bu kartlar sayesinde aynı zamanda nakit para çekimi de yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirleniyor?

Kişinin maddi durumuna göre belirlenen bir sistem kullanılmaktadır. Burada genel olarak kişinin aylık ne kadar para kazandığına bakılmaktadır. Aynı zamanda limit belirlenirken kişinin daha önce banka ürünlerine dahil olmasına bakılır ve burada düzenli ödemeleri kontrol edilir. Bu durum kredi notu olarak da bilinir. Eğer daha önce banka ürünleri kullanılmış ve düzenli ödemeler gerçekleşmiş ise KKB  ( Kredi Kayıt Bürosu ) sorgulaması yapılarak güncel durumuna bakılarak kredi kartı limiti belirlenebilmektedir.

kredi kartı icra

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi kartlarında hesap kesim tarihi bulunmaktadır. Bu tarihten sonra yaptığınız taksitli alışverişler, nakit para çekimi, avans, faizler vs. ne kadar tutar var ise bunların hesaplanarak yeni hesap kesim tarihinde belirlenen borç tutarıdır. Kredi dönem borcu aynı zamanda geçmiş dönemdeki harcamalardan kalan taksitlerin de bir sonraki ekstre borcu olarak da yansıtılmaktadır.

Kredi Kartı Dönem Borcunu Ödemedim Ne Zaman İcralık Olurum?

Öncelikli olarak kredi kartı borcunuz size 1. Dönem olarak ekstre şeklinde tarafınıza iletilir. 30 günlük kullanım sonrasında tarafınıza ödeyeceğiniz borç tutarı yansıtılır. 9 gün içinde ödemeniz gerekir. Ödememeniz durumunda 2. Dönem ekstre borcunuz belirlenen tarih aralıklarında tarafınıza ulaşır. Birinci ve ikinci dönem borcunun da ödenmemesi gibi süreçten sonra banka müşteri hizmetleri tarafından sürekli aranırsınız ya da mesajla ödeme yapmanız istenir.

Kredi Kartı Dönem Borcunu 2 Aydır Ödemiyor musunuz?

60 gün süresince ödemediğiniz kredi kartı borcunuzdan dolayı kartınız kullanıma kapatılır ve içinde bakiye olsa bile kullanamazsınız. 3. Dönem olarak tarafınıza iletilen ekstre borcunuzun da ödenmemesi gibi durumda toplamda 90 günlük bir borç ödememe zamanına ulaşmış olursunuz. Tarafınıza bir tebligat ulaştırılır ve 7 gün içinde ödenmezse avukatlık olacağınız tarafınıza bildirilir. Kredi kartı dönem borcunu kaç gün ödemezsem icralık olur sorusuna cevap olarak toplamda 97 günlük bir süreci kapsadığını bilmenizi isteriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ