WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Açılır?
Yazar: - 21 Ocak 2018
251
0

Kredi kartı blokesi demek ürününü kullandığınız banka tarafından kartın alışveriş yapılmasına ya da nakit para çekilmesine kapatılması işlemidir. Bloke işlemi bazen müşterinin isteğine göre yapılabilirken genelde ödenmeyen borç neticesinde baka tarafından yapılmaktadır. Kişi genelde kendi isteği ile kartı bloke ettirme sebepleri arasında kayıp veya çalıntı işleminden sonra müşteri hizmetlerini arayarak yapabilmektedir. Ancak kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır sorusu bazen bilinmesi gerekenler arasındadır.

Kredi Kartınızı Kaybederseniz

Kredi kartınızın kayıp ya da çalıntı gibi durumlarında 7/24 bankanın müşteri hizmetlerini arayarak bloke işlemi uygulatabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize göre gelişen bir durumdur. Ancak kartı bloke ettirmeniz durumunda 24 saat süresince kredi kartınıza bloke işlemi uygulanır. Yani çalan kişi ya da kaybettiğiniz zaman bulan kişi kötü niyetle kartınızı kullanmaması için bloke işlemi uygulanır. Banka müşterinin kartı bulma ihtimaline karşı 24 saat süresince bekler.

Kredi Kartınızı Bulamazsanız

Kayıp ya da çalıntı işleminden dolayı kredi kartınızı bloke ettirmişseniz bulamama gibi durumlarda kartınızın 24 saat bloke işleminden sonra tamamen iptal edileceğini görürsünüz.

kredi kartı bloke

Kredi Kartı Banka Tarafından Bloke Edilirse

Bu süreç genelde kredi kartınızın borcunun ödenmemesinden dolayı ortaya çıkan istenmeyen bir durumdur. Bu süreç de yine 30 gün süresince borcun ödenmemesi durumunda ortaya çıkar. Bankaların inisiyatifine göre gün süreleri değişkenlik gösterebilir. Bazı bakalar 90 gün süresince borcun ödenmesini bekler fakat bloke işlemi uygulanmaz. Peki, kredi kartı blokesi nasıl ve ne zaman açılır bu sorunun cevabına gelecek olursak;

Kredi Kartının Blokesini Açtırma Süreci Nasıl İşler?

Kredi kartınızın ilk ekstre borcunu ödemediğiniz zaman bloke işlemi uygulanır. Açılması için ise banka sizden minimum asgari borcun ödenmesini talep eder. Eğer asgari ödeme gerçekleşirse ortalama 2 saat içerisinde kartın blokesi kaldırılır.

90 Gün Boyunca Borç Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borçlarınızı istemeden de olsa ödeyemezseniz ki bu süre 90 günü buluyorsa icra durumları başlatılır. Ancak siz borcunuzu ödeyerek kredi kartı blokesi nasıl kalkar sorusuna cevap arıyorsanız eğer borcun asgari tutarını değil tamamını ödemeniz istenir. Tekrardan kullanıma açılması ise tamamen bankanın inisiyatifine göre 2 iş günü içerisinde açılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ