WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?
Yazar: - 24 Ocak 2018
327
0

Kredi kartı kullanıcılarının veya yeni kredi kartı alacak olan kişilerin aklında bulunan ve merak konusu olan sorular arasında kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl hesaplanır sorusuna yanıt aramaktır. Genellikle bankalar tarafından kredi kartı ve banka kartı müşterilerine sürekli olarak aylık olarak ev adresine, iş adresine veya mail adresi ile cep telefonuna ne kadar asgari tutar ödenmesi gerektiği, ne kadar toplam borç olduğu ve son ödeme tarihi ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bankalar tarafından müşterilere bu ve buna benzer bilgiler sürekli aylık olarak verilmekte olmasına rağmen yeni kredi kartı alacak olan tecrübesiz kredi kartı müşterisi olacak olan kişiler ise bu sorunun yanıtını genellikle bankadan almak yerine sürekli internet üzerinden araştırarak almaya çalışır.

Kredi kartı asgari ödeme tutarının belirlenmesinde her bir kredi kartınızın ayrı ayrı ödeme limiti olduğu ve ayrı kartlar olduğu varsayılması durumunda kredi kartınızın aylık asgari ödeme tutarı toplam gelen borcunuzun %30’u kadar olacaktır. Ancak bu tutar kredi kartı limitinize göre değişebilecek olduğu gibi banka indirimleri ile birlikte asgari tutar daha fazla düşük olabilir veya daha yüksek olabilir.

İlk Yıl %40

60 milyona yakın kredi kartı bulunan Türkiye’de neredeyse her bir kişiye bir kredi kartı düşmektedir. Kredi kartı sayısı bu kadar fazla olunca hali ile birçok kişi borcunu takip etmekte ve ödemekte zaman zaman zorlanabiliyor. Yeni kredi kartı alacak olan kişiler 1 yıl dolana kadar her ay en düşük ödeyecek oldukları asgari tutar toplam borcun %40 kadarı olacaktır. 1 yılın dolmasının ardından ise toplam tutarın %30’u kadar asgari ödeme tutarı ödeyebileceklerdir.

Limite Göre Asgari Aylık Borç Ödeme Oranı

Kredi Kartı Limitiniz Asgari Ödemeniz Gereken Tutar
0 TL – 15.000 TL %30 (İlk Yıl %40)
15.001 TL – 20.000 TL %35 (İlk Yıl %40)
20.001 TL ve üzeri %40 (İlk Yıl %40)
1 Yıl Süresi Dolana Kadar Limiti Ne Olursa Olsun Ödenmesi Gereken Asgari Tutar %40

Asgari aylık ödeme tutarınız yukarıda şablonda olduğu gibi ilk yıl için %40, sonrasında ise %30 ila %40 arasında kredi kartı limitinize göre değişecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ