WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredi kartı 1 günlük gecikme faizi
Yazar: - 13 Mart 2018
335
0

Kredi kartlarını hepimiz aktif olarak kullanmak zorunda kalıyoruz. Zaman zaman parasızlık, zaman zaman ise kredi kartı kullanma zorunluluğu dolayısı ile bankalara ödemelerimizi yapamıyor ve bunun sonucunda bankalar tarafından kredi kartımıza gecelik olarak faiz uygulanmasına neden oluyoruz. Bununla ilgili birçok kredi kartı müşterisinin sorusu olan ”Kredi kartı 1 günlük gecikme faizi” ile ilgili olarak bir gecede kredi kartından ne kadar faiz alınır? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Eğer kredi kartı kullanıyorsanız ve 1 gecelik kredi faizi ne kadar olacağını öğrenmek istiyorsanız bununla ilgili yapmanız gereken en basit işlem makaleyi okumaya devam etmeniz yönünde olacaktır.

Kredi kartınıza bankanız tarafından gecelik olarak uygulanacak faiz oranları genellikle bankalar tarafından belirlenir ve yasalar adı altında müşteriler bu konuda korumaya alınmıştır. Bankaların gecelik olarak uygulayabilecek oldukları faiz oranları en fazla belirli bir limite kadar olacak olduğu gibi daha yüksek limitlerde hiçbir şekilde gecelik olarak faiz işletilemez. Ancak eğer ki sizler borcunuzu ödemeye devam etmez iseniz ve bu belirli birkaç günün üzerinde olur ise bankanız tarafından kredi kartınızın tamamen iptalinden dolayı ortaya çıkabilecek bazı cezaları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi kartının gecelik faizi ne kadardır? Sorusuna bankalara göre yanıt vermek gerekmiyor. 2018 yılı için BDDK tarafından belirlenen yasal limit akdi faiz oranı aylık %1,84, gecikme faiz ise aylık %2,34 olmuştur.

Gecelik Faiz Oranı Nasıl Belirlenir?

Bankalar tarafından yıllık olarak gecelik kredi kartından alınacak faiz oranı yasaların izin verdiği ölçüde belirlenir ve direkt olarak otomatize sistemler üzerinden uygulamaya koyulur. Bazı bankalar tarafından gecelik faiz oranları daha düşük tutulduğu gibi net olarak rakam verilmesi için dönem borcu, ödenen dönem borcu gibi bilgiler ve kredi kartınızın alınmasının üzerinden 1 yıl geçip geçmediği önem taşır.

Örnek Kredi Kartı Gecelik Faiz Oranları

Örnek olarak kredi kartı gecelik faiz oranları aşağıdaki tablodaki şekilde olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Dönem Borcu Ödenen Dönem Borcu Ödenecek Gecikme Tutarı
10.000 TL 5.000 TL 1.000 TL 91 TL
10.000 TL 5.000 TL 2.500 TL 55 TL
10.000 TL 5.000 TL 4.000 TL 22 TL

Kredi Kartımı Ödemezsem Sicilime İşler Mi?

Kredi kartınızın ödenmemesi durumunda ”kredi kartımı ödemezsem sicilime işler mi?” sorusunu sorarsınız. Eğer kredi kartınızı ödemezseniz finansal olarak karneniz olan ve finans sicili olarak tanımlanan Findeks üyeliğinize bu otomatik olarak banka tarafından işlenir.

Bunun sonunda başka zaman kredi kartı almak, kredi çekmek ve bankalar ile işlem yapmak oldukça fazla zor olacağı gibi, bir takım zorlukları beraberinde getirecektir. Kredi kartının ödenmemesi durumunda belirli bir süre olan yasal sürenin aşılması ile birlikte ise yasal olarak hakkınızda icra takibi başlatılır ve bunun sonucunda alacak olduğunuz herhangi bir tapulu mal varlığı olması durumunda direkt olarak üzerine şerh konur.

Kredi Kartımı 1 Gün Geç Ödersem Faiz İşler Mi?

Kredi kartının bir gün geç ödenmesi durumunda bankalar tarafından faiz konusunda hiçbir şekilde taviz tanınmaz. Bankalar ile bu konuda yapacak olduğunuz görüşmelerde sizlere ”çok az bir faiz ödersiniz ve bu faiz tutarı 5000 TL ve civarına kadar olan kartlar için 10 TL’yi geçmez” benzeri bir yanıt verilir.

Banka yetkililerinin bu konuda ellerinde bir yetki olmadığından dolayı maalesef ki yapacak oldukları bir işlem olmayacaktır. Ancak sizler borçlarınızı gününde öderseniz veya en fazla 3 gün geciktirir iseniz bunlar sizin için pek fazla problem yaratmayacaktır. 3 gün ve üzerindeki geciktirmeler için ise bankalar tarafından genellikle olumlu yaklaşılmaz ve kredi kartının direkt olarak iptal edilmesi sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ