WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredi başvurusu yapmak puan düşürür mü?
Yazar: - 14 Haziran 2018
574
0

FİNDEKS kredi notunun düşmemesi için kredi başvurusu yapılmaması gerektiği uyarılarını görmeye alışkın olanlar bu içeriği okuduktan sonra düşüncelerini biraz daha değiştirecek ve doğru bilgiye sahip olacaklar. FİNDEKS kredi notunun düşmesine neden olan kredi başvurularının günümüzde artık her kredi başvurusunun kredi notunuzu etkilemediği ve sadece belirli kredi başvurularının kredi notunu etkilediği iddiaları ortaya atılır.

Kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmak ile ilgili kredi puanının düşüp düşmeyecek olduğu konusunda sorulan sorulara ise FİNDEKS net bir yanıt vermemiş olmasına rağmen kredi notunu etkileyen asıl unsurlardan birisi FİNDEKS tarafından dikkate alınan mevcut kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli olup olmaması ile ilgili olmaktadır. Eğer FİNDEKS kredi notunuzun düşük olduğunu görüyorsanız bu durumda ödemelerini daha düzenli yapmaya ve daha fazla otomatik ödeme talimatı vererek notunuzun yükselmesine katkıda bulunabilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise ne olur?

  • Bankalar size kredi vermez
  • Hiçbir bankadan kredi kartı alamazsınız
  • Mevcut kontratlı cihaz almak istediğiniz zaman size kredi verilmeyecek olduğundan dolayı hattınız üzerinden kontratlı cihaz alamayacaksınız
  • Bankaların kredi kampanyalarından sizin kredi notunuz daha düşük olduğu için daha yüksek faizler ile yararlanabileceksiniz*
  • Kredi kartı limitiniz kredi notunuz düşük olduğu sürece arttırılmayacak
  • Mevcut kredinizi yapılandırmak istediğiniz zaman faiz oranları daha yüksek olacağından dolayı daha fazla faiz ödemek zorunda kalacaksınız

Bu ve buna benzer durumları yaşamamak için kredi notunuz en yüksek seviyeye yakın olmalıdır.

Kredi Başvurusu FİNDEKS Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi başvurusunda bulunmak ise eğer ki bir kez ihtiyaç kredisi başvurusu yaptıysanız ve olumsuz yanıt aldıysanız FİNDEKS kredi notunuz düşmeme ihtimali çok yüksektir. Bankalar her zaman sizlerin kredi başvurusu yapıp yapmadığınız bilgisini FİNDEKS ile paylaşmaz ve genellikle şubeden yapılan kredi başvurularında FİNDEKS ile kredi başvurusu yaptığınız ve yapılan inceleme sonucunda kredi başvurunuza olumsuz yanıt verildiği bilinir.

İnternet üzerinden 1 yıl içerisinde 1 veya 2 defa kredi başvurusunda bulunmanız olumsuz sonuç alınması durumunda kredi puanınızı etkilemecektir. Eğer olumlu olur ve kredi verilir ise bu durumda kredi  notunuz kredi çekmeniz dolayısı ile düşürülecektir.

*Bazı bankalar tarafından kredi notuna göre faiz kampanyaları uygulanmakta olup sadece belirli bankalar için geçerlidir. Bankalardan kredi çekerken FİNDEKS kredi notunuz sizin ne kadar faiz ile kredi alabilecek olduğunuzu belirleyen bir etken olmamasına rağmen bu tür kredilerden yararlanmak istediğinizde ise kredi notunuz düşük ise banka daha yüksek faiz ile size kredi verilmesine hükmedecek ve kredi notu yüksek olan kredi tüketicisine oranla siz daha yüksek oranda faiz ödemiş olacaksınız.

**Bankalardan kredi başvurusunda bulunma durumu 1 yıl içerisinde 3 veya üzerinde olması durumunda kredi puanınız direkt olarak düşürülecek olup bankalar bu durumu nereden başvuru yaparsanız yapın direkt olarak FİNDEKS ile paylaşarak sizin kredi başvurunuza olumsuz sonuç verdiğini hali ile ”güvenilmez” müşteri sınıfında olduğunuzu açıklayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ