WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Kredi başvurusu için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?
Yazar: - 19 Haziran 2018
600
0

Bir kişinin kredi başvurusu yapması için bankalar belirli bir süre sigortalı çalışıyor olması şartı ararlar. Bankaların aradığı bu şartı eğer ki yerine getiremez iseniz kredi çekemezsiniz ve kredi çekemeyecek olduğunuzdan dolayı bazı ekonomik ihtiyaçlarınızı gidermek konusunda maalesef yetersiz kalabilirsiniz. Bunun için sigortalı işe girdiğinizden andan itibaren sizin SSK girişiniz işleyecek ve bankalar bunu sizin E-Devlet bilginiz üzerinden görebilecekler.

Bankaların kendilerine ait olan sistemleri üzerinden de bu bilgileri görmek mümkün olabilecek olduğundan bankaların ”sigortasız” olmanıza rağmen ”sigortalıyım” diyerek kandırmanız hiçbir şart ve durumda mümkün değildir.

Bir kredi başvurusunda bulunmadan önce sizden talep edilen gelir belgesini eğer ki bankaya sunamaz iseniz bunun sonucunda kredi başvurunuz ön onay alsa dahi iptal edilecektir. Kredi başvurusunda ön onay nedir? Sorusunu da yeri gelmişken yanıtlamamız uygun düşer.

Kredi başvurusu yaparken sigortanız olması sizin daha kolay kredi çekmenizi sağlayabilecek bir etken iken SSK olmada kredi çekmeniz neredeyse mümkün değildir. Eğer çok iyi bir mevduat hesabına sahip değilseniz tüm bankalar SSK sigorta girişiniz olması konusunda size talepte bulunacaktır.

90 Gün (3 Ay) Yeterli

Özel bankalar ve devlet bankaları 90 günlük sigorta girişi olmasının kredi için yeterli olduğunu belirtirken, bazı bankalar ise en az 6 aylık sigorta girişi olması gerektiği konusunda müşterilerini uyarıyor. Bankaların aldığı kurallara uymanız durumunda kredi başvurunuz daha kolay sonuçlanacak olduğu üzere sigorta girişiniz 3 ay veya daha fazla ise, diğer konularda da problemleriniz yok ise bankaların size kredi vermemesi için hiçbir sebep olmayacaktır.

Sigorta girişiniz 3 aydan az ise bu durumda banka görevlisi sizler kredi çekmek istediğiniz an size bir uyarıda bulunacak ve 3 ay öncesinde kredi çekemeyecek olduğunuzu belirtecektir. Bu durum dolayısı ile 3 aydan önce kredi başvurusunda bulunmamak sizin yararınıza olacaktır.

Kredi çekerken sigortanız olması şart olduğu üzere eğer ki mevduat hesaplarınızda yüksek tutarlar var ise bu durumda banka müşterisine özel bir istisna yaparak banka hesabında yüksek tutarda olan mevduat hesabı dolayısı ile sigorta girişi istemeyebilir. Hali ile bankanın kredi vermek konusunda tamamen belirlenen kurallara uygun şekilde hareket edeceği göz önüne alındığında, her vatandaşın mevduat hesabında yüksek tutarlar olmadığı da göz önüne alındığında kredi çekmek için normal bir vatandaş adına sigorta şart. 3 aylık sigortalı bir işte çalışmanız sonrasında işten çıksanız dahi kredi başvurunuz onaylandı ise bu aşamadan sonra pek fazla sorun olmayacaktır. Kredi başvurusunun yapılmasının ardından onay aşaması en geç 2 ila 3 işgünü civarında sürmekte olup bazı bankalarda bu süre çok daha fazla uzayabilmektedir.

Sigortalı girişiniz olduktan sonra ilk ay girişiniz belirli bir günde görünecek olduğundan dolayı sigortanızı e-Devlet hesabından sürekli takip etmeniz ve eksik yatırılmamasına dikkat etmenizi, olası bir durumda işvereninize başvurmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ