WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Konut Kredisi Bitince İpoteği Nasıl Kaldırılır?
Yazar: - 17 Ocak 2018
313
0

Günümüzde konut sahibi olmak oldukça zorlaştırılmış olduğundan insanlar konut kredilerine başvurarak ev sahibi olmaktadırlar.  Bankalar şahıslara konut kredisi vermeden önce, alınacak olan konut üzerine ipotek koymaktadırlar. Bu şekilde şahısların krediyi ödememe durumunda bankalar ödemelerini garanti altına almış olmaktadırlar. Konut kredisi ipotek kaldırma işlemleri için kişiler konut kredisi aldıklarında bankalara borcu ödemezlerse bankalar kişilerin konutu üzerindeki ipotek sayesinde borçlu kişiye rehinin paraya çevrilmesi yolunu uygularlar ve kişi yasal olarak takip altına alınır. İcra Müdürlüğü bu takip süresince borcun ödenmemesi durumunda evin satışa sunulmasını sağlar ve bankaya borç kadar para devredilir. Bu şekilde kişi üzerindeki ipotek de kalkmış olacaktır.

İpotek Kaldırma İşlemleri Nelerdir?

ipotek nasıl kalkarKonut kredisinin bitmesi ile birlikte bankalar Tapu Müdürlüğüne yazı yazarlar, ipoteğin kaldırılması yasal olarak talep edilir. Bu süre yoğunluk var ise uzun vadelere uzayabilmektedir. Kişiler borcu ödedikten hemen sonra ipoteğin kalkmasını istiyorlar ise banka ile birebir konuşmalılardır. Borç bitiminden sonra böyle bir şeyi talep etmek kişilerin yasal hakkıdır. Bu görüşme sonucunda banka size ipotek fek yazısı verecektir ve bu yazıyı alarak kişilerin tapuya gitmeleri gerekmektedir. Konut kredisi bitince ipoteği nasıl kaldırılır? Denildiğinde kişiler bu süreci takip etmelilerdir. Kısa sürede işlemlerin uygulanması için kişilerin mutlaka banka ile görüşmesi gerekmektedir.

Borç Ödendikten Sonra İpotek Kalmıyor İse Ne Yapmalı?

Borcunuzu ödemenize rağmen konut üzerinden ipotek kalkmıyor ise kişiler yasal haklarını kullanmalılardır. Bankaya bu konu ile ilgili dava açabilirsiniz. Bu şekilde konut üzerindeki ipoteğiniz dava sonucunun olumlu olması ile kaldırılacaktır. Fakat bankalar kurumsal yapılar olduklarından dolayı böyle bir işleme gerek kalmayacaktır. İpotek kalkması için bankaya müracaat ettiğinizde sizlerin konutu üzerindeki ipotek kısa süre içerisinde kaldırılacaktır. Sadece tapu işlemlerinde yoğunluk olduğu durumlarda ipotek fek işlemleri uzun sürebilmektedir. Konut kredisi bitince ipoteği nasıl kaldırılır? Soruları için kişinin her zaman ilk yapacağı iş banka ile görüşmek olmalıdır. Kişiler direk tapu dairesine gittiklerinde kısa sürede bitmesi gereken ipotek işlemleri uzatılacaktır. Bu yüzden banka ile bire bir görüşmeler daha hızlı bir şekilde sonuçlanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ