WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Konut kredimi ödeyemezsem ne olur?
Yazar: - 18 Şubat 2018
291
0

Herhangi bir şekilde kredisini ödeyemeyecek olduğunu düşünen kredi müşterileri bu durumun sonunda ne olacağını sık sık sorarlar. Gerek maddi imkansızlıklar ve işlerin bozulması, gerek sağlık ve benzeri sorunlar dolayısı ile ödemeler yapılamaz ise bankalar elbette ki sizin aleyhinize haklı yere harekete geçecek ve haciz işlemlerini en kısa sürede başlatacaktır. Gerekir ise konut kredisi ve taşıt kredisi için dahil olmak üzere icradan malın satışı yönünde karar verecek ve borcun en kısa sürede satış işlemi yapılarak kapatılmasını sağlayacaklardır. Kredi ödemesini yapamayacak olan kredi müşterilerinin aklına sürekli olarak şu soru gelmektedir ”Konut kredimi ödeyemezsem ne olur?” bu sorunun yanıtı sizin kendi ödeme durumunuza bağlı olarak değişebilir.

Banka ilk ay ödeme yapılmaz ise size mail, telefon ve hızlı kargo aracılığı ile kredi ödemesinin ödeme gününün geçtiğini hatırlatan noterden bir ihtarname gönderecek ve derhal ödemenin yapılması gerektiğini ve günlük olarak faiz uygulanmaya başladığını haber verecektir. Bu gelen noter ihtarnamesi ilk ay içindir ve 1 ay içerisinde sadece 1 kez gönderilir. Bazı müşterilere 2 kez gönderildiği olabilir.

2. Ay Ödeme Yapılmaz İse Ne Olur?

Banka 2. ay için durumunuza göre değişecek şekilde tekrar ihtarname gönderir ve ödemelerin derhal 2 aylık olacak şekilde yapılmasını ister. Banka yine 2. ay için ödemenin faiz işletilerek bekletildiğini ve ödeme yapılması gerektiği uyarısında bulunur.

3. Ay 90 Günlük Süre Sonrasında İcradan Satış İşlemi Başlatılır

Ancak, banka 3. ay yani 2. taksidin son ödeme süresinin dolması ve 3. taksidin ödeme gününün gelmesi ile birlikte icra işlemlerini başlatabilir. Banka ile özel olarak ödeme planı yapılandırması yapılmış ise 90 gün süre sonunda hala daha ödeme yapılmaz ise bu durumda da yine icradan satış işlemleri başlatılacaktır. Yapılandırma işlemleri bankanızın durumuna göre ve sizin mevcut kredi ve müşteri durumuna göre değişebilir. Eğer ki banka tarafından 3. ay ödemesinin son ödeme gününün geçmesi ile birlikte tarafınıza yapılan ”tüm kredi borcunu kapatmanız” gerektiğini belirten bildirimi almanızın ardından kağıt üzerinde belirtilen sürede tüm kredi borcunun ödemesini yaparsanız evinizin icradan satışı gerçekleşmez ve üzerinde bulunan ipotek banka tarafından kaldırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ