WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
KKB Sicili Bozuk Olana Kredi
Yazar: - 16 Mart 2017
520
0

1990’lı yıllardan itibaren ülkemizde bankacılık sektörü ivme kazanmış, çok büyük bir hızla büyümeye başlamıştır. 1993 yılında Bankacılık Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kurumlar arası bilgi paylaşımı zorunlu hale gelmiştir.  Bu sebeple  Kredi Kayıt Bürosu (KKB) faaliyete geçirilmiştir.

Kredi Kayıt Bürosu Hakkında

Bankacılık Kanunu’nda  1993 yılından itibaren bazı değişiklikler yapılmaya başlanmış, bunun üzerine 1995 yılında bankacılık sektöründe başı çeken 11 tane bankanın ülkenin önde gelen 11 bankasının her birinin ayrı ayrı 25 Milyar TL sermaye payı vermesi ile toplam 275 Milyar TL sermaye ile Kredi Kayıt Bürosu Anonim Şirketi kurulmuştur.  Kredi Kayıt Bürosu’nun kuruluş amacı kurumlar arasında kredi başvurusunda bulunan müşteriler hakkında bilgi paylaşımında bulunmaktır. Ayrıca Bankacılık Kanunu’nda yapılan bir başka  değişiklik ile Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından izin verilen şirketlerin de bu havuzdan faydalanabilmeleri için Kredi Kayıt Bürosu Anonim Şirketi ‘ne kayıt olabilmeleri sağlanmıştır.

KKB Sicili Kötü Olanlar  Bankalardan Nasıl Kredi Alır?

Kredi Kayıt Bürosu sicili bozuk olanların kredi çekmeleri çok zordur. Başkasına kiraya verdiği evi, sabit bir geliri, taşınmaz gayrimenkulleri olan kişiler sicili bozuk olmasına rağmen bankaların inisiyatif kullanması halinde çok düşük ihtimal de olsa kredi kullanabilir. Bunun dışında kara listeye girdiği için kredi kullanamayan kişiler isimlerini kara listeden sildirebilir. Bunun için  bankaya olan tüm borcu ödedikten sonra 5 sene daha  beklemesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ