WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
İslami kredi veren bankalar 2018
Yazar: - 20 Mart 2018
303
0

Müslüman ülkelerde faiz ve kredi benzeri kötü gösterilen ve İslamda yasaklanan durumlara karşı adımlar ve önlemler alınır. Türkiye’de Müslüman vatandaş çoğunlukta olmasına rağmen borçlu olmayan ve faizli kredi almayan 18 yaş üstü vatandaş sayısı neredeyse yok kadar az durumdadır. Doğu’ya doğru gidildikçe yaşam şartlarının azalması ve özgürlük alanında yaşanan kısıtlamalar ile birlikte mal-toprak paylaşımı dolayısı ile kredi çekim oranlarında da düşüş görülmektedir.

Bazı bankalar tarafından faizli kredi almak yerine faizsiz olarak kredi almak isteyen bazı vatandaşların amacı ise İslam için değil İslam adı altında faizsiz kredi alarak borçlarını kapatmak ve ihtiyacını gidermek yönünde olmaktadır.

Kredilerde faiz oranlarının yükselmesi ile birlikte vatandaşların faizsiz kredi arayışına girmesi sonucunda ortaya çıkan bu durum ile ilgili olarak bazı vatandaşlar ”İslami kredi veren bankalar 2018” sorusunu sorarken, ”faizsiz kredi veren islami usule uygun bankalar” sorusu popüler hale gelmiş durumda

Faizsiz Kredi Nedir?

İslami kredi veren bankaların verdiği faizsiz kredi hiçbir şekilde faiz alınmayan ve sıfır faiz ile kredi çekmek isteyen herkes tarafından alınabilecek kredilerden olan bir çeşittir. Ancak maalesef 2000’li yılların ardından başlayan bu faizsiz kredi akımı hiçbir zaman ve hiçbir koşulda bankalar tarafından tam olarak yerine getirilmemiş, sürekli olarak bankacılık müşterilerinden faiz adı altında olmasa bile belirli bir takım ad ve ücretler adı altında faiz kesilerek İslami usule uygun olmayacak hal almaktadır.

Faizsiz kredi alacak olan birçok vatandaş bugün sıfır faizli krediler yerine daha düşük faizli kredilere bakmak zorunda kaldığı gibi, faizli kredilerin yerine faizsiz krediyi İslami usule uygun olsun veya olmasın her daim seçebilecek milyonlarca kredi müşterisi vardır. Ancak maalesef günümüzde İslami usule uygun veya İslami usule uygun olmayan faizsiz kredi veren banka bulunmamaktadır.

Bankaların Faiz Adı Altında Kar Payı Oyunu!

Sağlıklı, hali vakti yerinde olan ve faizsiz kredi araştıran bankacılık işlemleri ile haşır neşir olan tüketicilerin karşısına çıkacak olan engel ve bankaların oyunu ise faiz alarak değil kar payı alarak çıkar. Bankalar tarafından kar payı adı altında faizli krediler İslam adı altında verilmekte olduğu gibi, bu durum faizsiz kredi seçeneklerinin olmadığını ve bankaların hiçbir zaman kendilerinin birebir zarara girmelerini sağlamayacak olduklarının bir kanıtıdır.

Bankalar size kredi sunarken her zaman sıfır faizli olarak İslami usule uygun kredi sunduklarını iddia ederler ancak kar payı adı altında kredi öncesi veya sonrasında toplam kredi vadesine göre %10 oranına varan kar payı ücreti alırlar. Yani bir nevi çekecek olduğunuz 100.000 TL’lik faizsiz kredi için kar payı alan faizsiz kredi sunan bankaya 120 ay sonrası da ödeyecek olduğunuz toplam tutar 200.000 TL civarında olacaktır ki bu faiz ile kredi veren bankalar ile aynı rakamdır.

1000-2000 TL Faizsiz Kredi

Türk bankalarının arasında bulunan Deniz Bank gibi bankalar ise 2000 TL ve civarına kadar olan krediler için sadece dosya masrafı alarak faizsiz kredi verebilmektedir. Bu tür düşük faizsiz krediler sağlıklı ve yetişkin birey vatandaşlar için sunulurken, 7000 TL üzerinde miktarlar için hiçbir banka tarafından sıfır faizle kredi imkanı sunulmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ