WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
İş Kuran Gençlere Büyük Destek
Yazar: - 26 Aralık 2017
397
0

Yeni bir işletme kurmak ve hayata atılmak gençler için her zaman endişe verici olmuştur. Genç bireyler işe atılmadan önce karşılarında bulunan risklere kafa tutmaya çalışırken, hep vergi sorunsalı bir kenarda durur. Şimdi bu durumu ortadan kaldıracak ve gençleri işletmelerini kurmaya cesaretlendirecek bir vergi sistemi geldi.

Kafe, market, lokanta işletsin… Toptancı veya perakendeci olsun önemli değil. Avukat, mimar, doktor veya eczacı da olabilir hiç fark etmez. Yeter ki genç olsun, 29 yaşını doldurmamış olsun ve ‘yeni bir işyeri’ açsın. ‘İlk defa vergi mükellefi olan’ genç girişimcinin yıllık kazancının 75 bin liraya kadarına üç yıl vergi yok.

ŞAHIS ŞİRKETİ ŞARTI

Vergi avantajı üç yıl sürüyor. Avukat ve eczacılar mesleki faaliyetlerini şirket olarak (Kurumlar Vergisi mükellefi) zaten yürütemiyor. Ancak şahsen Gelir Vergisi mükellefi olabiliyor. Bu avantajdan yararlanmak isteyen diğer alanlardaki genç girişimcilerin şirket olarak (anonim veya limited) değil, şahsen faaliyet göstermeleri gerekiyor.

ANONİM ŞİRKETE YOK

Anonim ve limited şirketler, Kurumlar Vergisi mükellefi olduklarından ‘genç girişimci Gelir Vergisi teşvikinden’ yararlanamıyor. Kollektif şirket ve adi ortaklıkta; ortaklar bizzat Gelir Vergisi mükellefi olduklarından teşvikten yararlanabiliyor. Bu yolla 100 bin lira kazançta 22 bin 300 lira avantaj sağlamak mümkün.

ÖRNEK HESAPLAMA

Her ikisi de 2017’de 100 bin lira kazanç sağlayacak iki işletme olsun. Teşvikten yararlanmayan (genç işletmeci olmayan ya da şirket olan) 26 bin 650 lira Gelir Vergisi ödeyecekken, teşvikten yararlanan genç 4 bin 350 lira vergi ödeyecek. Dolayısıyla teşvikin sağlayacağı vergi avantajı, 22 bin 300 lira.

TEŞVİK KOŞULLARI

İşe başlamanın kanunu süresi içinde bildirmiş olması
Kendi işinde bizzat kendi çalışması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi

faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde tüm ortakların işe başlama tahiri itibariyle teşviş şartlarını bulundurması ve taşıması

Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması

Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hali hariç olmak üzere, bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımlarından devralınmış olması

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ