WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
İpotekli kredi nedir, nasıl alınır? (TAPU REHİNLİ)
Yazar: - 06 Şubat 2018
306
0

İpotekli kredi almak isteyenler veya banka tarafından kendisine ipotekli kredi önerisi yapılan vatandaşlar bunun ne anlama geldiğini sürekli olarak sormaktalar. ”İpotekli kredi nedir, nasıl alınır? (TAPU REHİNLİ)” sorusuna yanıt vermek için bazı bilgilendirmeler yapmak doğru olacaktır.

Kredi almak için bankaya başvurduğunuz zaman genellikle sizden istenecek olan ilk belge gelir belgeniz olması gerektiğidir. Gelir belgenizi eğer ki bankaya sunamazsanız veya gelir belgesi yerine herhangi bir mal varlığı bilgisi sunmazsanız kredi çekmeniz neredeyse tamamen imkansız olacaktır. Geçmişte çok başarılı ödemeler yapmış olmanız yeni çekecek olduğunuz kredinin ödemelerini yapıp yapamayacak olduğunuzu bankaya kanıtlamanız gereklidir.

Bunun için sunacak olduğunuz gelir belgesi ile birlikte zaman zaman banka tarafından sizden yüksek tutarlı kredilerde ipotek şartı istenir ve bu ipotek şartı sayesinde istediğiniz tutardaki krediyi eğer ki banka tarafından onay verilirse çekebilirsiniz.

İpotek Nedir?

İpotek herhangi bir malınızın, örnek kendi üzerinize tapulu olan eviniz veya arabanızın ipotek edilmesidir. Yani bu mallarınız bankaya verecek olduğunuz onay sonucunda eğer ki ”borcumu ödemezsem malımı icra yolu ile satabilir ve bankaya olan borcumu kapatabilirsiniz” yetkisini bankaya vermektedir. İpotek kredi borcu süresi boyunca devam eder ve bu süre içerisinde bankaya olan borcunuz tamamen kapatılmadığı yani ödenmediği takdirde evinizin veya arabanızın bireysel olarak satışını hiçbir noter dairesi aracılığı ile satamazsınız, devir edemezsiniz. Ancak arabanızı ve evinizi bu süre içerisinde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ