WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
İhtiyaç veya Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse Borç Ne olur?
Yazar: - 20 Ocak 2018
233
0

Son zamanlarda günlük giderleri karşılama ihtiyacı artan insanlar gelir sağlamak istedikleri durumlarda en yakın ihtimal olarak banka kredilerine başvuruda bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi ve konut kredisi bu krediler arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Peki, kredi sahibi borcunu ödemekle yükümlü olduğu tarihler arasında vefat ederse ne olur? Sorunun cevabını hemen inceleyelim:

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyen ama yeterli birikime sahip olmayan bireylerin, belirli vadeler ile bankalardan aldıkları borçlara konut kredisi denilmektedir. Konut kredilerinin diğer kredilerden farkı ise uzun vadelere küçük faiz oranları almalarıdır.

Ölen kişinin borç tahsilatı için izlenecek yollar ise;

Hayat Sigortası Kontrol Edilir

kredi çeken kişi ölürse

Kişiler konut kredisi alırken belirli bir sözleşme imzalarlar, bu sözleşme içerisinde beklenmeyen doğal sebeplerden dolayı vefat eden kişilerin borç tahsilatları için öncelikle hayat sigortası yaptırdıkları sigorta şirketi ile tahsilat için görüşmeler başlatılır. Eğer sigorta şirketinden tahsilat yapılamaz ise farklı çözüm yolları aranır.

Mirasçılar Üzerinden Tahsilat Yapılır

Ölen kişinin borç tahsilatı için mirasçıları ile tek tek görüşmeler yapılır ve tahsilat talep edilir. Eğer mirasçılar ile görüşmeler olumlu olmaz ise farklı çözüm yolları aranmaktadır.

Kefil Üzerinden Tahsil Edilir

Bankalar kredi verirken kredi verdikleri kişilerden bir kefil getirmelerini ister. Kefil olan kişiler, borcun herhangi bir şekilde ödenmemesi durumunda borcu ödeyecek olan kayıtlı kişilerdir. Eğer borç sahibi, vefat ederse borç tahsilatı için kefil ile görüşmeler yapılacaktır.

Birinci Dereceden Akrabalar Üzerinden Tahsil Edilir

Banka borcun ödenmemesi ya da borç sahibinin vefatı üzerine borç tahsil etmek için birinci dereceden akrabalar ile de tahsil görüşmeleri yapmaktadırlar. Karısı, çocukları, kardeşleri ya da anne babaları ile tahsil işlemleri için görüşmeler yapmaktadırlar.

Eğer borcu ödeyen kişi vefat ederse ve kan bağı bulanan kimseye ulaşılamazsa borç tahsilatı genellikle kefil kişiden tahsil edilmektedir. Kişiler borcu üstlenmezlerse haciz işlemleri başlatılarak taşınamaz eşyalarına el konulmaktadır. Her bankanın bu tarz durumlar için farklı çözüm yolları olsa da genel olarak tercih edilen yollar yukarıda sayılan durumlardan oluşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ