WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Her ev için konut kredisi alınabilir mi?
Yazar: - 18 Şubat 2018
303
0

Konut kredisi almak isteyen vatandaşlar bankaya başvuracak oldukları konut kredisi için kendilerinden istenen belge ve bilgileri merak ederek araştırırlar. Birçok bankacılık müşterisi kendilerinin beğendiği evin konut kredisi ile alınıp alınmayacak olduğunu merak ederken bankalar her ev için konut kredisi vermeyeceklerini müşterilerine açık açık bildirmişlerdir. Bankalara ”Her ev için konut kredisi alınabilir mi?” sorusunu sormak yerine evin satışını yapan müteahhit ile görüşmeniz ilk öncelik olmalıdır. Eğer ki müteahhit tarafından evin oturum izni alınmadıysa bu durumda banka yetkilileri eve ekspertiz göndermeyecek ve konut kredisi için onay vermeyecek, hatta ve hatta konut kredisi işlemlerini dahi başlatmayacaktır.

Yine aynı şekilde tapusu alınmamış olan yeni yapılmış bir binada oturma raporu olmayacağı için bankalar tarafından hiçbir şekilde o ev için konut kredisi verilmeyecektir. Eğer ki müteahhit tarafından oturum raporu alınır ise ve evin tapusu alınır ise bu durumda banka tarafından konut kredisi işlemleri başlatılabilir ve konut kredisi için onay çıkabilir.

Konut Kredisi Bazı Şartlarda Oturum Raporu Olmadan Alınabilir

Ancak temelden satışlarda bazı müteahhitler kendi anlaştıkları bankalar veya kurumsal olarak dev gayrimenkul şirketleri tarafından kendi yapıları adı altında kredi verilebilir. Örneğin NEF projeleri kapsamında sizlere henüz daha oturum raporları alınsın veya alınmasın temelden yapılmaya başlanan bir ev için kredi verilebilir. Kredi ödemeleri eve geçtikten 1 yıl sonra başlayabilecek olduğu gibi, bu süre zarfı içerisinde sizden herhangi bir şekilde kredi bedeli alınmayabilir veya alınabilir.

Ancak normal bankalar ile sıradan bir apartman dairesi almak istemeniz durumunda yukarıda geçerli olan şartlar uygulanacak ve konut kredisi verilmeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ