WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Hangi bankalar 20 yıl vadeli kredi verir?
Yazar: - 12 Nisan 2018
386
0

Bankalardan konut kredisi almak isteyen vatandaşların önünde en büyük engellerden bir tanesi genellikle kredi vadeleri ile ilgili olmaktadır. Bankadan kredi almak isteyen vatandaşların kredi vadeleri ile ilgili yaşadıkları bu sorunlar ise 20 yıl vade ile kredi veren bankalar tarafından bir nebze çözülmektedir.

Hangi bankalar 20 yıl vadeli kredi verir? Bu konuda bankalar gelecekte olabilecek olası problemler dolayısı ile genellikle 10 yıl vadeli konut kredisine kadar izin vermektedir. Son yıllarda o kadar fazla talep artışı yaşanmıştır ki bankalar buna eşdeğer olarak faizleri düşürerek 3 yıl vadeli veya 2 yıl vadeli düşük faizli konut kredileri vermeye başlamış durumdadırlar.

Kredi konusunda bankalar tarafından alınan kararlar genellikle ödeme durumuna uygun olarak hazırlanmakta ve 10 yıl vade ile konut kredisi verilirken dahi vatandaşın gelecekte bu krediyi ödeyip ödeyemeyecek olduğu öngörülerek verilmektedir.

20 yıl vadeli konut kredisi almak isterseniz bu kadar uzun sürenin etken olması dolayısı ile 120 ay vadeli yani 10 yıl vadeli konut kredisine oranla aylık ödeyecek olduğunuz tutarın daha yüksek olabilecek olduğu gibi, kredi toplam ödemesinin benzer şekilde çok daha fazla yükselebilecek olduğunu unutmamalısınız. Çoğu banka tarafından zaten sunulmayan 240 ay vadeli konut kredileri 2018 yılı için sadece 2 banka tarafından uygun görülerek verilmektedir.

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Almak Mantıklı Mı?

Bu devirde 240 ay vadeli yani 20 yıl vadeli konut kredisi almak çok fazla riski beraberinde getirmekte olduğu gibi bunun yanında 10 yıl vadeli kredilere oranla daha fazla risklidir. 20 yıl içerisinde yaşayacak olduğunuz gelişmeler ve sürekli olarak ödeme yapacak zorunda olmanız dolayısı ile bankalara bu kadar uzun süre borçlanmak önerilmemektedir.

20 yıl sonucunda alacak olduğunuz sıfır evin görebilecek olduğu zarar ve diğer etkenler sonucunda değerinin düşmesi veya bölgenin değerinin düşmesi sonucu ortaya çıkabilecek olduğu üzere bunun etkisi ile birlikte 240 ay vadeli konut kredisinde 20 yıl boyunca o evi krediyi tamamen bitirmeden satamayacak olduğunuz ve olası değer kayıplarına hazır olmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Zira bugün günümüz şartlarında 240 ay vadeli konut kredisini sadece çok zor durumda olanlar kullandığı üzere, kiracıların bu tür uzun vadeli kredilere girebildikleri ancak daha çok bu tür uzun vadeli kredilerin kolay para kazancına sahip olan kişiler tarafından dahi tercih edilmediğini belirtmek gerekir.

240 Ay Vadeli Kredi Çekmek Daha Pahalıya Geliyor

240 ay vadeli kredi çekmek şu aşamada aylık ödemelerinizde neredeyse aynı tutarı ödeyecek olmanıza rağmen 10 yıl vadeli konut kredisine oranla çok daha fazla geri ödeme yapmak zorunda kalacak olduğunuz bir kredi türü olacaktır.

10 yıl vadeli 100.000 TL kredide geri ödeme yapacak olduğunuz tutar örneğin 190.000 TL ise 240 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinde geri ödeyecek olduğunuz tutar ortalama 400.000 TL’ye yakın olacaktır. Hali ile aylık ödemeler neredeyse eşit olacak ancak gereksiz yere 2 hatta 3 kata varan ödemeler yapmış olacaksınız.

Hangi Bankalar 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veriyor?

Türkiye’de 2 banka tarafından 240 ay vadeli konut kredisi veriliyor. Bu bankalardan birisi Denizbank olurken, bir diğer banka ise Garanti Bankası. Garanti ve Denizbank tarafından 240 ay vadeli 20 yıllık konut kredisi verilirken, bu kredilere ilginin son derece az olduğu, sadece nadiren tercih edildikleri ve daha sonrasında yapılandırma ile kredi vadesinin vatandaşlar tarafından pişman olunarak düşürülmek istendiği belirtilmektedir.

240 ay vadeli konut kredisi süreci boyunca eviniz kredi bitene kadar her türlü vadede olduğu üzere sizin değil bankanın olduğunu unutmamak ve 20 yıl boyunca evin bankada tapulu olacak olduğunu bilmeniz gerekir. Zira 20 yıl çok uzun bir süredir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ