WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Findeks Risk Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?
Yazar: - 22 Ocak 2018
295
0

Bankalar üzerinden kredi alabilmeniz için bankalar öncelikle kredi notunuza ve diğer bankalar ile olan ilişkilerinize bakılmaktadır. Öncelikle diğer bankalar ile olan sicilleriniz temiz ise kredi almanız için vadelerinize ve ödeme koşullarınız ile gelir düzeyine bakılacak daha sonra krediniz ile ilgili olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş sağlanacaktır. Sizler de bu Süreci hızlandırmak istiyorsanız Findeks raporuna itiraz etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, tüm bankalar ile olan ödeme geçmişlerinizin hesaplanarak belirli aralıklarda matematiksel olarak sıralanmasına ve puanlanmasına denilmektedir. Kredi notunuz tek bir bankaya ait geçmişiniz ile hesaplanmamaktadır. Her banka ile olan geçmişleriniz hesaplanır ve size en adil puanlama sistemi uygulanmaktadır. Eğer hesaplanma sürecini hızlandırmak isterseniz de Findeks risk raporu itirazı hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notlarınızı öğrenmek için internet üzerinden TC kimlik numaranız ve telefon numaranız ile gerekli bilgileri girdikten sonra kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Bir diğer yol ilse e – devlet şifreniz ile e – devlet üzerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Risk Raporu Nedir?

Risk raporu şuan hala aktif olan ve 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ait ödeme geçmişinize denilmektedir. Risk denilmesindeki sebep ise bankaların kredi vermek için uygulamış olduğu puanlama sisteminde riskli bölge denilen puan aralığında olup olmadığınızı tespit etmek amacı ile kullanılan bir terimdir.

Risk Raporuma Nasıl İtiraz Edebilirim?

Bankalardan kredi çekmek amacı ile gittiğiniz zaman eğer ödenmemiş ya da gecikmeli olarak ödenmiş bir kredi kartı ya da krediniz bulunuyor ise bankalar size krediniz için olumsuz yanıt verecek ve kredi notunuzun güncellenmesinden sonra talebinizin değerlendireceğini bildirecektir. Sizler de Findeks rapor itirazı yaparak süreci hızlandırabilirsiniz. Bunun için ise KBB internet sitesinden ya da bir itiraz dilekçesi postalayarak dilekçenizi verebilirsiniz. Daha sonra yapmış olduğunuz itiraz değerlendirilerek en kısa süre içerisinde uygun şartları sağlamış iseniz kredi notunuz güncellenecektir. Eğer güncellemeden olumsuz sonuç çıkar ise banka size kredi vermeyecektir. Bir süre daha beklemeli ve tekrardan kredi risk raporunuza itiraz edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ