WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yazar: - 27 Aralık 2017
401
0

Ev almaya karar verdiyseniz ve elinizde bir miktar peşinat varsa o zaman büyük ihtimal konut kredisi çekerek bu isteğinizi yerine getireceksiniz. Ev kredisi çekerken yapılacak bazı hataların hem geri dönüşü olmaz hem de sizi büyük zararlara sokabilir. Halbuki alacağınız bazı ek tedbirler ve öğreneceğiniz birkaç önemli detay sayesinde ev kredilerinde en iyi bankaları seçebilecek ve diğer kredi işlemlerini en uygun şekilde halletmiş olacaksınız. Ev finansmanı kullanmadan önce yapmanız gerekenler ve konut kredisi ile ilgili diğer her şey.

İlk Yapılması Gereken: Uygun Konut Kredisi Veren Banka Tercihi

Ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Fakat günümüzde hem yeni ev sahibi olmak hem de evini yenilemek isteyenler açısından kredi kullanmadan bunları gerçekleştirmek neredeyse imkansızdır. Çünkü emlak piyasası aşırı derecede yükselmiş, insanların o kadar toplu parayı bir anda bulundurma şansı ortadan kalkmıştır. İşte bu aşamada bankalar devreye giriyor ve konut kredisi uygulamalarıyla kredi tahsis ediyorlar.

Ev almaya karar veren ve kredi çekmeyi düşünenlerin aklına ise ilk olarak en uygun konut kredisi veren bankalar hangileridir veya hangisidir sorusu geliyor. Çünkü konut kredileri genel olarak yüklü meblağlar oluyor ve uzun vadeli ödeme seçenekleriyle çekiliyor. Bu noktada da %0,05’lik bir faiz oranı uygulaması bile geri ödenen miktar üzerinde büyük oynama sağlıyor.

Konut Kredilerinde Faizler Arasındaki Farkın Sebepleri

Konut kredisi çekmeden önce uygulanması gereken en sağlıklı yol, en uygun konut kredisi veren bankalar hakkında bir araştırma yapmaktır. Şu an için ülkemizden devlet banası ve özel banka olarak 40’a yakın banka vardır ve bunların her birinin kredi faiz oranları değişiklik gösterir. Hatta bu değişiklikleri etkileyen birçok neden vardır. Nedenlere bağlı olarak da faiz oranları anlık olarak değişebilir.

Bir gün önce size sunulan konut kredisi faiz oranı bir gün sonrakini tutmayabilir. Ayrıca bankalar çeşitli kampanyalar düzenleyebiliyorlar. Bu kapsamda kimi zaman sigortadan, kimi zaman masraflardan indirim sağlayabiliyorlar. Bazen bankaların anlaşmalı olduğu kurumlar, şirketler olabiliyor ve oralara bağlı kişilere özel oranlar belirleyebiliyorlar. Bu yüzden konut kredisi hakkında araştırma yaparken bütün bunları göz önünde bulundurmalı ve ona göre bankalardan faiz oranı alınmalıdır.

Yine konut kredileri söz konusu olduğunda ekspertiz ücretleri, taşınmaz rehin ücretleri, tahsis ücreti gibi birçok kalem ortaya çıkmaktadır. Bunların her biri krediyi çekecek kişiye ekstra masraf demektir. Bankalar arasında araştırma yaparken bunları da göz önünde bulundurmak, karşılaştırmak gerekir.

Faiz Oranları Karşılaştırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En uygun konut kredisi veren bankalar araştırılırken ve faiz oranları alınırken aynı standartlar üzerinden karşılaştırma yapılmalıdır. Örneğin 150.000 TL kredi için 10 yıl vadeli konut kredisi araştırılmalı, bütün bankalardan bu miktar ve vade üzerinden faiz oranı talep edilmelidir. Çünkü miktar ve vade süresi konut kredileri üzerinde en etkili iki unsurdur. Vade süreleri düştükçe faiz oranları da düşer. O yüzden aynı oranda en son ödemenizle birlikte hangi bankaya ne kadar ödemiş olacağınız göz önünde bulundurulmalıdır. Bugün için bankaların konut kredisi oranları %1,11- ila %1,50 arasında değişmektedir. Buradan da anlaşılabileceği gibi faiz oranları arasında büyük bir uçurum vardır.

Konut Kredisinde Banka İle Pazarlık Yapılır Mı?

Konut kredisi çekmek isteyen kişilerin pek bilmediği yöntemlerden biri de banka ile ev kredisi için pazarlık yapmaktır. Elbette bu Pazar pazarlığı değil, sadece banka görevlisine daha iyi koşullarda nasıl kredi kullanabileceğinizi sorup en iyi teklifi beklediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

En uygun konut kredisi veren bankalar hakkında araştırma yaparken devlet bankalarını ilk olarak gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Çünkü zaman zaman devlet tarafından konut teşvikine yönelik kredi avantajları sunulmakta ve bu, daha çok devlet bankaları üzerinden yapılmaktadır. Bir diğer nokta ise bankalar birer ticari mekandır. Birer işletmedir. O yüzden de pazarlığa sürekli açık bir yönleri vardır.

Sabırla Banka Tekliflerini Bekleyin!

Bankalara teklif beklediğinizi belirterek bekleme sürecine geçebilirsiniz. En iyi teklifi veren banka size birkaç günde dönecektir. Ya da aynı gün sunabilir. Konut kredisinde bu nedenle acele etmemeniz daha faydalı olacaktır.

Konut kredisi alınacağı zaman çekilecek miktar da çoğu zaman yüklü olduğu için hiçbir banka elindeki müşteriyi kaçırmak istemez. Bu yüzden gerekiyorsa pazarlık yapıp en son verebilecekleri faiz oranını öğrenmeye çalışın. Hatta bir bankaya diğer bankanın verdiği oranı söyleyerek o oran altına düşüp düşemeyeceklerini sorabilirsiniz. Ufakta olsa bir faiz oranı düşüşü geri ödeyeceğiniz toplu para miktarı üzerinde büyük etki edecek, yüksek oranda kar elde etmenize katkı sağlayacaktır. En kötü ihtimalle birkaç taksitinizi azaltmış olacaksınızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ