WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Emeklilerin Banka Değiştirmesi
Yazar: - 10 Mart 2017
468
0

Emekliliği gelen kişiler ilk olarak kamusal sermaye destekli bankalardan birine yönlendirilir ve maaşlarını bu bankalardan almaya başlarlar. Ancak banka değiştirmek isteyen emekliler bir takım işlemlerden sonra istedikleri bankadan maaşlarını alırlar.

Kamusal Sermaye Destekli Bankalar

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • PTT

başta olmak üzere emekliler maaşlarını almak için bu bankalardan veya kuruluşlardan birine yönlendirilirler.

Emekli Maaşının Hak Edildiği Kurum

Emeklilerin emeklilik maaşlarını hak ettikleri kurum Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri olmaktadır. Emekli maaşı taşıma işlemlerinde de bu kurum ile irtibata geçilecektir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği

Emeklilerin banka değiştirmesi kendi isteklerine bağlı bir durumdur. Maaşlarını başka bankalardan almak isteyen emekliler diledikleri banka ile iletişime geçer ve bu bankada ilk olarak bir banka hesabı açtırırlar. Banka hesabının açtırılmasının ardından başvurulacak kurum Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’dir. Emeklilerin emekli maaşlarını hak ettikleri Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne emekli maaşının taşınmasına yönelik bir dilekçe ile başvurmaları gerekir. Ardından kısa bir zaman içerisinde emeklilerin emekli maaşları dilekçelerinde bahsettikleri bankaya taşınacaktır.

Emekli Maaşı Banka Değişikliğinde Aranan Şartlar

Emekli maaşı banka değişikliğinde aranan şartlar emeklilerin kredi borcudur. Eğer maaşlarını taşımak istedikleri bankaya kredi borçları bulunuyor ise emekliler emekli maaşı banka değişikliği uygulamasından yararlanamamaktadırlar. Bankaya olan borçlarını sıfırladıktan sonra değişiklik için dilekçe verebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ