WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Emekli Kredi Ne Kadar Çekebilir?
Yazar: - 24 Ocak 2018
341
0

Bugüne bugün birçok banka tarafından emeklilere konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi adı altında krediler sunuluyor. Emeklilere sunulan bu krediler genellikle istenilen miktarda olduğu gibi absürt rakamlar isteyen emekli vatandaşlarımız ise kredi çekmek konusunda oldukça fazla zorlanıyorlar.

Başta öncelikle bilinmesi gereken emeklilerin hangi türde kredi çekeceklerini belirlemeleri ile başlıyor. Emeklilere ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi verilmesinde herhangi bir engel olmadığı gibi bankalar çalışan kişilere oranla emeklilere daha kolay ve daha yüksek tutarlarda kredi limiti çıkartabiliyorlar.

Emekliyim Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Emekli iseniz ortalama maaşınızın 1500 TL olduğunu ve diğer bankalara hiçbir şekilde borcunuzun olmadığını varsayalım. Bu durumda bir bankanın size verecek olduğu genel üst limit ihtiyaç kredisi için 35.000 TL civarında olmaktadır. Bu tutarın alınabilmesi için bazı diğer şartlara uymanız ve hayat sigortası gibi sigortayı da kabul etmeniz gerekebiliyor.

Opsiyonel olarak kredi çekecek olan vatandaşlar konut kredisi çekmek istediklerinde ise ortalama olarak 2000 TL civarı maaş ile 160.000 TL civarı krediyi rahatlıkla çekebilirler.

Taşıt Kredisinde Durum Ne?

Taşıt kredisinde ise eski döneme oranla yeni dönemde ihtiyaç kredisi ile taşıt kredisi arasında fark kalmamasından dolayı faiz ve tutar dışında pek fazla fark olmayacaktır. 1500 TL maaş ile ortalama olarak 45.000 TL’ye kadar taşıt kredisi verilebilecek olduğu gibi taşıtın teminat gösterilecek olmasından dolayı bu tutar bazı emekliler için 60.000 TL bandına kadar çıkarılabilir. 

Önemli olan emekli kişinin geçmişte yaşadığı herhangi bir ödeme problemi olmaması, ödemelerini düzenli yapabilecek gelire sahip olması ve diğer bankalara herhangi bir borcunun olmaması önemlidir. Kredi kartı borcunun dahi çekecek olduğunuz kredinin onaylanmasında etken rol oynadığını unutmamak gerektiği gibi kredi çekmeden önce kredi kartı borcunun ödenmesi bankalar tarafından tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ