WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Dul Yetim Maaşı Alan Kredi Çekebilir mi?
Yazar: - 18 Ocak 2018
1.013
0

Kişiler ölen birinci derece yakınlarından maaş alabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu emekliliği hak etmiş olan kişiler vefat ettiklerinde onların emekli maaşlarını birinci derece yakınlarına bağlar. Bu yakınlar öncelikle kişinin eşidir. Ayrıca belli bir yaşa gelene kadar çocukların da bu maaştan faydalanma hakları vardır.

Dul Maaşı İle Kredi Alınabilir mi?

Emekli olma süresini doldurduktan sonra vefat eden kişilerin maaşları eşine bağlanır ve dul maaşı olarak tanımlanır. Bu maaşlar düzenli gelir olarak kabul edildiği için ölen eşinden dul aylığı alan kişiler kredi talebinde bulunabilirler. Bankalar dul maaşı alanlara kredi verirken de kişinin kredi notuna ve varsa önceden çekilmiş olan kredilerin ödeme düzenine bakarlar.

Yetim Aylığı İle Kredi Alınabilir mi?

Kişiler ölen anne ya da babalarından yetim aylığı alıyorlarsa bu da düzenli gelir olarak kabul edilir ve bankalar bu insanlar gereken kriterlere uyuyorsa kredi verebilir. Aynı şekilde özürlü vatandaşlar da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylığa bağlanır. Özürlü maaşı da düzenli bir gelirdir bu nedenle bankalardan kredi alabilirler. Kısaca düzenli geliri olduğunu beyan edebilen ve 18-65 yaş arasında olan herkes kredi almaya uygun kabul edilir.

dul yetim maaşı kredi alabilir mi

Bankalardan Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu bankaların krediler için risk politikasını belirler. Bankalar da verecekleri kredilerde bu risk politikalarına uygun davranır. Bankalar kredi vermek için öncelikle kredi başvurusu yapan kişinin gelir düzeyine bakar. Gelir düzeyi geri ödemeler için yeterliyse düşük riskli kabul edilir ve kredi almaları mümkün olur. Verilen kredi miktarının belirlenmesinde de kişinin geliri göz önüne alınır.

Aylık Gelire Göre Kredi Miktarı Nasıl Belirlenir?

Bankalar kişilerin aylık gelirinin yarısı kadar aylık kredi taksiti ödeyebileceğini var sayar. Genellikle kredi miktarı da kişilerin düzenli gelir beyanında görülen gelir tutarına göre belirlenir. Gelirin yarısı kişinin geri ödeme yapabileceği tutar olarak düşünülür ve yapılan hesaplamalarla verilebilecek maksimum kredi tutarı belirlenir.

Bankaların risk politikaları kişilerin kredi notunu da çok önemli kılmaktadır. Geçmişinde kredi ödemelerinde sorunlar yaşamış olan kişilerin kredi notları düşük olur bu nedenle bankalar kredi vermekten kaçınır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ