WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?
Yazar: - 19 Ocak 2018
313
0

Günümüzde artan ihtiyaçlardan dolayı insanların en çok ihtiyaç duydukları şey ekstra para olmaktadır. Ekstra para ise en kısa yollardan biri olan banka kredileri tarafından sağlanmaktadır. İnsanlar bankalardan gelir durumlarına göre belirli periyotlar ile ihtiyaç kredisi alabilmektedirler. Büyük bir kesim ise zamanında kredi taksitlerini ödeyemediklerinden dolayı icralık olmaktadır.

İcra Nedir?

Sözlük anlamında icra; borçlunun alacaklıya karşı yapmak ya da ödemekle yükümlü bulunduğu bir şeyi adli bir kuruluş aracılığı ile yerine getirme ve adliyenin bu işle görevli dairesine denilmektedir.

İcra Kararı Kredi Notunu Etkiler Mİ?

İcra kararı çıkması borcu ödemekle yükümlü kişinin borcunu ödemediğinden ve gerekli sorumlulukları yerine getirmemesinden dolayı alınmış adli bir karar olmasından dolayı kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir.

İcra Kararı Nasıl Çıkartılır?

İcra kararının çıkartılması için alacaklı kişinin alacağı miktara ya da mala dair bir belge bulundurması gerekmektedir. Yeterli belgeleri bulundurması halinde adli bir mahkemeye başvuru yaparak mahkemeden onay alarak icra kararı çıkartabilmektedir.

Kredi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

Krediler ve bireysel ihtiyaç kredileri için bankalar iki taksit gecikmeden sonra kişiye uyarı amaçlı ulaşım yolları ararlar. Önce yeterli uyarılar yapıldıktan sonra hala ödeme gerçekleşmedi ise hakkında yasal işlemler başlatılır. Kişi 97 gün boyunca ihtiyaç kredisini ödemez ise icra kararı yürürlüğe girer.

kredi borcu gecikmesi

İcra Takibi Durdurulabilir Mi?

Borcunuzu ödeyemediniz ve icra takibine alındığınız zaman icra dosyanızı yürüten avukat ile en kısa zaman içerisinde görüşme yapmalı ve faiz oranı düşürme, taksitlendirme gibi imkanlar talep edebilirsiniz. Daha sonra avukat sizin için inisiyatif kullanarak borcunuzun faizini düşebilir ve taksitlendirme imkanı sunarak sizlere icra takibinden kurtulma şansı verebilmektedir.

İcra Durumunda Başınıza Neler Gelir?

Tüm bu bilgiler ışığında yine de ne olursa olsun ihtiyaç kredilerinizi taksitlerini geciktirmemelisiniz. Öncelikli olarak bütün bankalardan 5 yıllık bir engelleme alabilir ve kredi notunuzda ciddi düşüşlere sebep olabilirsiniz. Her türlü uyarıya rağmen borcunu ödemeyen kişiler hapis cezası bile alabilmektedir. Bu tarz üzücü durumlar yaşamamak adına önlemlerinizi almalı ve vadesi geçmeden kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçlarınızı ödemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ