WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Bireysel Emeklilik Sistemi
Yazar: - 17 Mart 2017
460
0

Kısaca BES olarak anılan Bireysel Emeklilik Sistemi geçtiğimiz yıla kadar gönüllülük esasına dayanması ile biliniyor idi. Ancak 1 Ocak 2017 itibariyle otomatik BES devreye girmiş ve çalışanlar direk olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilmişlerdir.

BES Nedir?

BES bir yıl öncesine kadar emekliliğine yatırım yapmak isteyenlerin gönüllülükleri esasına dayalı bankalardan aldıkları bir yatırım hizmeti idi. 2017’nin gelmesi ile otomatik bireysel emeklilik gündeme geldi ve uygulamaya alındı. Güncellenen BES ile çalışan her birey otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş yaptı. İşveren aracılığı ile çalışanlar prime esas gelirlerinin % 3’ü kadar olan katkı paylarını otomatik BES hesaplarına aktarmış oluyorlar. Her ay düzenli olarak yatırılan BES ödemelerine işverenlerin hiçbir katkısı bulunmuyor. Devlet katkısı hala devam ediyor.

BES Hesaplarından Kesinti Yapılıyor Mu?

Kişilerin BES hesaplarından fon işletim giderleri dışında hiçbir kesinti yapılmamaktadır. Fon kesintisi ile ne kadar kayıp yaşanır? Fon kesintileri günlük bazda düzenlenen kesintiler olup şöyle sınıflanır:

  • Günlük yüz binde üç, yıllık olarak % 1.09
  • Günlük yüz binde 5.25, yıllık olarak % 1,91
  • Günlük yüz binde 6.25, yıllık olarak % 2.28

olup fon kesintileri günlük bazda bu oranları açmayacak şekilde düzenlenmektedir.

Otomatik BES Yatırımından Cayma Hakkı Var Mıdır?

Otomatik BES cayma hakkı arayan kişiler düzenleyecekleri dilekçeler ile otomatik BES uygulamasının başlamasından 2 yıl içerisinde cayma hakkına sahiptirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ