WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Bankadan Kredi Çekme Yaşı Nedir?
Yazar: - 18 Ocak 2018
362
0

Bankalardan kredi alabilmenin yaşı 18’dir. 18 yaşın altındaki insanlara bankalar kredi vermez. Bu nedenle kredi çekme yaşı alt sınırı 18 olarak belirlenmiştir.

Bankalardan Kaç Yaşına Kadar Kredi Çekmek Mümkündür?

Bankaların hepsinde kredi çekebilme yaşının alt sınırı aynı olmakla birlikte üst sınır değişiklikler gösterebilir. Genellikle bankaların kredi verdiği en üst yaş gurubu 60-65 yaş arası olanlardır. 65 yaş üstündeki insanların bankalardan kredi alması kolay olmaz fakat bankalar belirli karşılıklar ile kredi verebilir. Kredilerde yaş üst sınırını bankalar kendi kararlarına göre belirler.

Yaşlılıkta Banka Kredisi Çekebilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bankalar için en önemli unsur kredi verdikleri kişilerin kredi borçlarını ödeyebilecek durumda olmalarıdır. Bu nedenle bankalar 65 yaş üzerindeki vatandaşlara kredi vermek istemez hatta bazı bankalar için bu yaş sınırı 60’dır.

Kredi Miktarı Belirlenmesi

Kimi bankalar kişilerin emekli maaşlarına bakarak yaş sınırını yükseltebilir. Miktarı yüksek olmayan krediler bazı koşullar altında verilebilir. Fakat uzun vadeli ev kredileri gibi krediler verilmez.

İpotek Göstermek

Bazı bankalar gösterilen kefil veya ipotek karşılığında kredi vermek için kişinin yaşına bakmaz. Yaşlılar sahip oldukları taşınır ya da taşınmazları bankaya ipotek göstererek kredi alabilirler. İpotek gösterilen taşınır veya taşınmazın kredi tutarının en az yarısını karşılaması gerekmektedir.

kredi çekme yaşı kaç

Kredi Notu Araştırılması

Kredi alabilmek için gösterilen ipoteklerin değeri eksper ile belirlenir ve ipotek eksper ücreti de yaşlılardan talep edilir. Bu arada kişinin yaşının kaç olduğuna bakılmaksızın kredi notu da araştırılır.

Kredi Sigortası Nedir?

Bankalar kredi verdikleri herkes için hayat sigortası yaptırır. Kişiler kredi borcu ile birlikte hayat sigortası primlerini de ödemek zorundadır. Hayat sigortasının miktarının belirlenmesinde kredi çekme yaşı belirleyicidir. Yaş ilerledikçe hayat sigortasının değeri de artar.

Yaşın Önemi

Kredi faizlerinin belirlenmesinde de yaş büyük rol oynar. Otuz yaşındaki bir insan maaş bordrosunu beyan ederek düşük faiz oranları ile kredi alabilirken, altmış yaşındaki bir insan çok daha yüksek faiz oranları ile kredi alabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ