WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Bankada Unutulan Para Sorgulama
Yazar: - 05 Mart 2017
1.610
0

Günümüzde birçok insan çeşitli sebeplerden ötürü bankalar ile çalışmak zorunda kalmaktadır. Kimisi birikim amaçlı banka hesaplarını kullanırken kimileri ise bankacılık ürünlerinden yararlanmak amacı ile bankaları tercih etmektedir. Bu işlemlerin sonucunda ise bankalarda unutulan paralar görülmektedir.

Bankalarda Unutulan Para

Bankada para unutmak ilk duyulduğunda imkânsızmış gibi görünse de ülkemizde bankada para unutan insan sayısı oldukça fazladır. Kişisel bazda düşünüldüğünde unutulan paralar düşük tutarlar olsa da hepsi bir araya gelince yüksek rakamlara ulaşılmaktadır. Bankada unutulan paralar için on yıllık zamanaşımı süresi işlemektedir. Bu süre içerisinde alınmayan paralar ilgili kişinin mülkiyetinde çıkarılmaktadır. Hesapta para kalıp kalmadığını sorgulamak için zamanaşımı.org sitesinden faydalanılmaktadır.

Bankalarda Unutulan Para Nasıl Sorgulanır?

Bankalarda unutulan parayı sorgulamak internet üzerinden mümkün olmaktadır. Bunun için zamanaşımı.org sitesine girilerek ilgili bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Bu kısımda ad, soyadı, paranın unutulduğu banka ve güvenlik kodu gibi bilgiler sisteme girilmektedir. Ardından sorgulama yapılarak bankada paranın unutulup unutulmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu durumu yaşayan pek çok insan bulunmaktadır. Durumun farkında olan Türkiye Bankalar Birliği ise insanları bilgilendirmek amaçlı liste yayınlamaktadır. On yıllık zamanaşımı süresinin bitiminin ardından hesaplardan çekilmemiş bulunan paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesine aktarılmaktadır. Kişinin hesabından çıkan paralar devlet bünyesine dâhil edilmektedir. Toplu olarak düşünüldüğünde ekonomi için önemli miktarda tutarlar ortaya çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ