WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Araç kredisi alırken araca kasko yaptırmak zorunlu mu?
Yazar: - 17 Şubat 2018
343
0

Herhangi bir yetkili bayiden araba almak isteyen vatandaşın karşısına son yıllarda bir takım zorluklar çıkabiliyor. Kasko konusunda dayatmalar bankalarca uygulanırken bu durumun arkasında yatan en temel sebep ise araca herhangi bir zarar gelmesi durumunda kasko aracılığı ile karşılayabilmek geliyor. Bankalardan taşıt kredisi alacak olan bir kullanıcının aklında hep şu soru oluyor, ”Araç kredisi alırken araca kasko yaptırmak zorunlu mu?” bu soruyu sormalarının nedeni ise ekstra masraflardan ötürü doğuyor.

Bankadan alacak oldukları taşıt kredisi ile araba almak isteyen bir kullanıcı, kendisine alacak olduğu bu araç için zorunlu trafik sigortasını yaptırmak zorunda. Ancak kredi olmadan araç almak isteyen bir kullanıcının herhangi bir şekilde kasko yaptırma zorunluluğu yasalarda olmadığı gibi, isteyen kasko yaptırabiliyor.

Taşıt Kredisinde Kasko Zorunluluğu Yasal Mı?

Kasko yaptırmak zorunlu olmamasına rağmen eğer ki yetkili bayiler dışında direkt bireysel olarak bankalardan taşıt kredisi başvuru yaparsanız bankalar kendi kasko şirketlerini güçlendirmek ve kendilerini garantiye almak adına kendi kasko şirketlerinden kasko yapılması zorunluluğunu geçerli kılabiliyor.

Bununla birlikte taşıt kredisi aldığınız banka eğer sizlere kasko yaptırmayı zorunlu kılıyorsa ve siz kasko yaptırmak istemiyorsanız farklı taşıt kredisi alternatifleriniz bulunmuyor değil. Yetkili bayilerden yapılacak olan taşıt kredisi başvurularında kasko yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. VDF finansman kredisi çekmeniz durumunda yine kasko zorunluluğu olmadığı gibi, herhangi bir dayatma uygulanmıyor.

İhtiyaç Kredisi Olarak Alabilirsiniz

Eğer yetkili bayiden yaptığınız kredi başvurunuza olumsuz yanıt geldiyse veya faiz oranları yüksek diye mecburen bankaları kullanmak zorunda kalırsanız, bu durumda yine kasko zorunluluğu olmaması ve aracın üzerinde rehin olmamasını sağlamak için taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ