WomKredi Güncel Banka Faizleri ve Kredi Haberleri
Altımdaki aracı ipotek etsem kredi çıkar mı?
Yazar: - 22 Şubat 2018
305
0

Bankaların kredi vermek için müşterisinden belirli şartları yerine getirmesini istemeleri oldukça doğal bir durum. Bazı bankalar tarafından yüksek tutarlı kredilerde gelir belgesi dahi yetersiz kalırken, vatandaşların daha yüksek limitlerde krediler alabilmesini sağlayan bir takım önerilerde yok değil. ”Altımdaki aracı ipotek etsem kredi çıkar mı?” gibi soruların sorulmasının da nedeni bunlardan sadece bir tanesidir.

Kredi çekmek isteyip kredi çekemiyorsanız veya gelir belgeniz bulunmuyorsa, ancak kendi adınıza tapulu aracınız bulunuyor ise aracı ipotek göstererek kredi çekmeyi deneyebilirsiniz.

Bankaların bu konuda net tavrı ise değişim göstermektedir. Bankalar son dönemde eski araçları ipotek olarak kabul etmedikleri gibi, ortalama olarak 10 yaşına kadar olan araçları ipotek olarak göstermenize onay vermektedir. İpotek olarak gösterilecek olan aracın herhangi bir hasarının bulunması ve diğer durumlar banka tarafından sorun yapılmayacak olduğu gibi, banka ipoteği sonucunda aracın kredi vadesi sona erene kadar satışının yapılmasına da izin verilmeyecektir.

İpotek İle İhtiyaç Kredisi

İpotek durumunda banka kendisini daha fazla güvende olduğunu hisseder ve bunun yanında müşterisine ödemelerini düzenli olarak yapacak olduğuna güvenerek kredi onayını verebilir. Yine istenilen kredi miktarına oranla tek bir ipotek ile kredi çekmenize izin verilmeyebilir. Bunun nedeni olarak ise güncel araç değerinin en fazla 100.000 TL olduğu varsayılır ise istenilen kredi miktarının 500.000 TL olması durumunda banka kredi onayı vermeme riski daha fazla yükselecektir.

Bunun için ödeme yapabileceğiniz ve size gerekli olan tutara yakın krediler çekmeniz daha fazla avantaj sağlayacak ve sizin adınıza kredi verilmesini daha fazla kolaylaştıracak bir adım olacaktır.

İpotek Nedir?

İpotek ile ilgili olarak ise en fazla merak edilen sorulardan birisi olan ”ipotekli mal hemen satılır mı?” sorusuna yanıt vermek gerekir. Üzerinde ipotek bulunan bir mal satışı hiçbir şekilde ipotek kaldırılana kadar gerçekleştirilemez. Yasalara göre ipotekli mal alınamaz ve satılamaz olarak bilinirken, ipotekli malı sadece ipotek yapan ilgili kurum veya kişi icra yoluyla satabilir, o mal üzerinde tüm haklarını kullanabilir.

Ancak ilgili kullanıcı ise hiçbir şekilde malın satışını yapamaz ve finansal olarak mal satışı yapmaya kalkamaz. İpotek yapılabilmesi için ilgili tapunun kendi adınıza olması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ